REKLAMA
REKLAMA

Studenci z USA porządkowali cmentarz żydowski w Sanoku

SANOk. Grupa 12 studentów z Dartmouth College w USA, przy współpracy z władzami Miasta i lokalną społecznością,  przez tydzień porządkowała sanocki kirkut. Efekty pracy są imponujące.

Prace odbywały się w ramach realizowanego przez uniwersytet projektu kulturoznawczego. Sanocki cmentarz, jako najlepiej spośród kilku innych nadający się do realizacji tego typu projektu, wytypował opiekun projektu Steven Glazer, który odwiedził Sanok pod koniec zeszłego roku. Młodzi Amerykanie, na własny koszt, uporządkowali teren cmentarza, w tym otoczenia zbiorowej mogiły. Naprawili także częściowo uszkodzone ogrodzenie i ustawili, w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, macewy, które porzucone po wojnie w różnych miejscach zwozili na sanocki cmentarz ludzie dobrej woli. Z tych bardziej zniszczonych i niemożliwych do odczytania, studenci utworzyli lapidarium. W pracach pomagał im wolontariusz z Lanckorony, zaś nad poszanowaniem prawa religijnego w odniesieniu do cmentarzy czuwał, towarzyszący studentom rabin. Studenci skopiowali napisy na nagrobkach, które przetłumaczą.

Zastępca Burmistrza Marian Kurasz podczas uroczystego zakończenia prac, które nastąpiło na kirkucie, 23 czerwca, serdecznie podziękował młodzieży i  opiekunom za ogrom pracy, jaki włożyli w uporządkowanie cmentarza. Przekazał im również drobne upominki oraz pamiątkowe albumy. Goście z USA w ramach swojego pobytu zapoznali się także z elementami kultury i religii żydowskiej, odwiedzając, m.in. synagogi w Rymanowie i Łańcucie. Zwiedzili także nasz region.

Źródło:UM Sanok


23-06-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)