REKLAMA
REKLAMA

Sukces wystawy Beksińskiego w Brukseli

BRUKSELA. Wczoraj wieczorem, w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, miało miejsce otwarcie wystawy prac Zdzisława Beksińskiego.

Ekspozycja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Jeszcze godzinę po jej otwarciu oblegana była przez prawdziwe tłumy. Prace wybitnego malarza podziwiali zarówno posłowie do Parlamentu Europejskiego jak i unijni urzędnicy, a także przedstawiciele świata kulturalnego i artystycznego w Brukseli.

Zorganizowałem tę wystawę z myślą o nowoczesnej formie promocji mojego regionu nie tylko poprzez ulotkę, gazetę i książkę, ale także – przez Sztukę przez duże <<S>>. Beksiński żył i tworzył na Podkarpaciu, a jego spuścizna dobitnie świadczy o tym, że nasz region ma nie tylko spory potencjał gospodarczy i turystyczny, ale także – artystyczny – mówił Poręba.

W otwarciu imprezy udział wziął dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach, prywatnie przyjaciel zmarłego przed kilku laty artysty, który opowiadał o swojej znajomości z Beksińskim.

Zorganizowaną we współpracy posła PiS do PE Tomasza Poręby i Muzeum Historycznego w Sanoku ekspozycję będzie można oglądać do 7 października.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku, gdzie – po ukończeniu studiów architektonicznych – mieszkał do lat 70. Pracował jako stylista w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan”. Stworzył tam stylistykę kilku prototypowych autobusów i mikrobusów. W 1977 r., po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich opuścił Sanok. Artysta został zamordowany w 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie.

Międzynarodową sławę zdobywał w latach 70. i 80. Jego obrazy prezentowane były w prestiżowych galeriach na całym świecie. Jest jedynym Europejczykiem, który ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.

Biuro Prasowe Delegacji Polskiej w Grupie EKR w PE

06-10-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)