REKLAMA
REKLAMA

Afrykański Klimat w Trepczy

TREPCZA/GMINA SANOK. Goszczący tu od kilku dni Ojcowie Biali – misjonarze Afryki  zapraszają w najbliższą niedzielę do udziału we Mszy św. z akcentami liturgii i śpiewu afrykańskiego.

Bogusław Żero jest Polakiem przebywającym w Afryce od kilkunastu już lat. Początkowo  pracował w Ugandzie, wówczas pogrążonej w krwawej wojnie domowej. Od  ponad 3 lat miejscem jego pracy stały się kraje strefy francuskojęzycznej, najpierw Kongo, a obecnie sąsiadujące z nim Burundi. 

Otto Kato Asimwe – z pochodzenia Ugandyjczyk po pracy misyjnej w Mali od 2 lat przebywa w Polsce, przybliżając studiującym tu kandydatom na misjonarzy, a także polskiemu Kościołowi tajemnice Czarnego Lądu. 

Przyjazd misjonarzy do Trepczy zbiegł się z zapowiadaną wcześniej przez Caritas niedzielną zbiórką do puszek na rzecz głodujących w Afryce (Erytrea i Południowy Sudan). Warto posłuchać afrykańskich śpiewów i rytmów wyznaczanych dźwiękami tradycyjnych bębnów  i grzechotki.

W sobotę podczas Wieczoru Misyjnego (20.00) na estradzie przy Papieskiej Barce dla chętnych próba śpiewu  i liturgicznych tańców afrykańskich oraz projekcja teledysku chóru z parafii w Bużumburze – stolicy Burundi. Msze w niedzielę o 8,00 i 11,30 –  w Międzybrodziu o 9,30.

Na zdjęciach: misjonarze Afryki – Ojcowie Biali Bogusław Żero i Otto Kato Asimwe podczas Mszy św. w kościele w Trepczy oraz w swych tradycyjnych strojach zwanych gandurą. Ten strój misjonarzy został zapożyczony od arabów, prostych chłopów w Algierii pod koniec XIX wieku. Dodatkiem jest różaniec, zawieszony na szyi.

23-08-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)