KRAKÓW. 13 stycznia b.r. na krakowskim Kazimierzu otwarta została wystawa prac bieszczadzkich rzeźbiarzy ludowych – Mariana i Stanisława Bergerów ze Smolnika nad Osławą. Bracia Bergerowie rzeźbią od kilkunastu lat, ale ta ekspozycja jest pierwszą w ich twórczości,
pomimo, że ich liczne prace trafiły już do wielu zakątków Polski, a także świata (m.in. USA, Niemiec, Nepalu).
„Święci z Bieszczadu”, bo taką nazwę nosi ekspozycja, prezentują w znacznej większości zbiór prac Mariana i Stanisława z ostatnich lat. Ich tematyka nawiązuje do bogatej tradycji materialnej i duchowej regionu, w którym mieszkają. Świątki, krzyże, anioły, ikony, a także bieszczadzkie duchy i biesy to główne wątki wystawy.
Zgromadzono na niej ponad 60 rzeźb i płaskorzeźb, które wypełniły klimatyczne wnętrze Galerii „Atelier” przy ul. Szerokiej 16 w Krakowie. Wernisaż zgromadził bardzo liczne grono miłośników bieszczadzkich klimatów, sztuki, muzyki i poezji, a drewnianym dziełom towarzyszyły recytowane wiersze Jerzego Harasymowicza i wspaniała muzyka sanockiego zespołu Orkiestra Jednej Góry Matragona (szkoda, że tylko z płyt).
Wystawa potrwa do M.B. Gromnicznej, czyli 2 lutego, a czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 11 – 19, a w soboty od 10 – 14. Wstęp wolny.
Organizatorem wystawy jest Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego w Krakowie, przy współpracy Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.
Mieczysław Czytajło
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz