REKLAMA
REKLAMA

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy PO RAZ PIĄTY

W sobotę 22 stycznia 2011 r. rusza V edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, która potrwa do 29 stycznia. Inicjatorem obchodów Tygodnia jest Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Association).

W kraju akcję koordynuje Ogólnopolska Organizacja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy Kwiat Kobiecości. Honorowy patronat  objęła Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, pani Anna Komorowska oraz prezydent m.st. Warszawy, pani Hanna Gronkiewicz Waltz.

O kampanii
W tym roku Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowany jest wraz z magazynem „Glamour” pod hasłem „Piękna, bo zdrowa”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat choroby. W obchody Tygodnia zaangażowały się: Anna Dereszowska, Katarzyna Glinka, Anna Wendzikowska, Marzena Sienkiewicz, Agnieszka Popielewicz i Edyta Jungowska. Patronat nad inicjatywą objęły instytucje takie jak: Polski Czerwony Krzyż, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologiczne.

O problemie
Rak szyjki macicy, po raku piersi, jest drugim najczęściej atakującym młode kobiety nowotworem. Z jego powodu co dwie minuty na świecie umiera jedna kobieta. W kraju każdego dnia o chorobie dowiaduje się 10 Polek, 5 z nich umiera. Według statystyk –Raportu  na podstawie danych Centrum Onkologii w województwie podkarpackim w latach 2005-2008 na raka szyjki macicy zmarło 287 kobiet, z czego w powiecie sanockim 11 a powiecie brzozowskim 9 kobiet.  Niestety tendencja umieralności jest rosnąca 2005 – 60 kobiet, 2006 – 71 kobiet, 2007 – 62 kobiety a 2008 – 94 kobiety!

Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie, jest skutkiem zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV 16 i 18, które odpowiadają za 70% przypadków raka szyjki macicy. Kolejne co do częstości zakażeń to typy HPV 45, HPV 31 i HPV 33, które są odpowiedzialne za kolejne 10 % przypadków choroby. Najczęściej chorują i umierają kobiety w przedziale wiekowym 49 – 54 lata.  W ostatnich czasie odnotowano wzrost zachorowalności wśród młodszych kobiet w przedziale wiekowym 34 – 44 lata.

Wirus HPV ma wysoki potencjał zakaźny. Infekcja ta jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia może dojść nawet poprzez kontakt ze skórą okolic intymnych partnera. Wszystkie aktywne seksualnie kobiety są narażone na zakażenie wirusem HPV. Szacuje się, że u ok. 80% kobiet w ciągu całego ich życia dochodzi do infekcji HPV.

Profilaktyką pierwotną są szczepienia, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych, prowadzonych od momentu zaszczepienia pierwszych kobiet. Długotrwała ochrona przed zakażeniem, czyli utrzymywanie się przeciwciał w organizmie, którą zapewnia szczepionka, jest szczególnie istotna dla nastolatek i młodych kobiet. U nich zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV mogą występować wielokrotnie w ciągu całego życia. Profilaktyka wtórna to cykliczne badania cytologiczne. Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy gwarantuje bezpłatne badania cytologiczne dla każdej kobiety raz na trzy lata między 25. a 59. rokiem życia. Optymalną formą ochrony przed rakiem szyjki macicy jest połączenie profilaktyki pierwotnej oraz wtórnej.

Do tej pory w Polsce nie przeprowadzono dokładnych badań farmakoekonomicznych na temat leczenia raka szyjki macicy. Estymowane koszty wahają się w okolicach 6 000 do 20 000 zł, koszt leczenia zależy od stadium choroby, obejmuje m.in. histerektomię i chemioterapię oraz naświetlania.

– Połączenie edukacji na temat raka szyjki macicy, profilaktyki, zasad prawidłowego odżywiania i elementów wizażu wpisuje się w hasło tegorocznej edycji Tygodnia „Piękna, bo zdrowa” – mówi Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy Kwiat Kobiecości. – Dla młodych dziewczyn zdrowie powinno być priorytetem, a dbanie o nie – koniecznością – dodaje.

21-01-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)