REKLAMA
REKLAMA

Jedyny taki program na Podkarpaciu!

SANOK. W Sanoku powstaną dwie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, zostaną przeprowadzone różnorakie kursy zawodowe, będzie również dostępna szeroka gama poradnictwa psychologicznego i prawnego oraz staże dla najlepszych uczestników. Wszystko to dzięki udziałowi w Programie Rewitalizacji Społecznej.


Na realizację tego programu Gmina Miasta Sanoka, jako jedyna na Podkarpaciu, otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzi Priorytet I Działanie 1.2. Wartość programu opiewa na kwotę 1.435.805 zł, z czego wkład własny to tylko 2,61%. Program jest uzupełnieniem działań inwestycyjnych zapisanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji, realizowanych na terenie sanockich dzielnic Posada i Śródmieście.

Warunkami ubiegania się o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu rewitalizacji społecznych, były: posiadanie Lokalnego Programu Rewitalizacji, prowadzenie projektów inwestycyjnych współfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach LPR oraz zawiązanie partnerstwa lokalnego. Nabór wniosków do programu został ogłoszony w kwietniu 2011 r. przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie.

Miasto realizuje program poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sanoku, który opracował także wniosek o dofinansowanie. Partnerami projektu są: Katolickie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne oraz Centrum Pomocy Psychologicznej i Prawnej.

Program, realizowany w dzielnicach Posada i Śródmieście, ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, poprawę stanu więzi społecznych, wzrost wykształcenia, promowanie aktywności i integracji społecznej. Programem bezpośrednio zostanie objętych 160 osób, jednak zakres jego oddziaływania będzie o wiele większy.

W programie oprócz wsparcia skierowanego do osób dorosłych w wieku aktywności zawodowej, szczególny nacisk położono na pracę z dziećmi i młodzieżą, pochodzącymi z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. To właśnie z myślą o najmłodszych stworzone zostaną dwie placówki wsparcia dziennego: świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci oraz Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne dla młodzieży. W świetlicy, prowadzonej przez Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, dzieci uzyskają pomoc np. w odrabianiu zadań, będą mogły się pobawić i rozwijać swoje zainteresowania, poprzez udział w warsztatach muzycznych lub tanecznych. Natomiast Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne będzie nowoczesną, świetnie wyposażoną placówką oferująca młodzieży: zajęcia taneczne, teatralne, dziennikarskie, warsztaty z zakresu fizyki, biologii, chemii, edukacji matematycznej, a także wyjazdy edukacyjne.

Bardzo bogata jest też oferta dla dorosłych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Rozwinięte, wielokierunkowe poradnictwo psychologiczne z możliwością udziału w psychoterapii indywidualnej, indywidualne i grupowe poradnictwo zawodowe, indywidualny wybór kursów zawodowych, a także staże, mają za zadanie pomóc im w powrocie na otwarty rynek pracy.

Program realizowany od 1 października 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku celem zapoznania się z działaniami programu oraz procesem rekrutacji.

08-11-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)

Tagi: ,