REKLAMA
REKLAMA

Karpackie Expo w Brukseli

Wystawa Expo Karpackie jest kluczowym działaniem projektu pod tytułem „Dom Karpacki – pobudzanie współpracy trans-granicznej regionów karpackich”. Pomysłodawcą wystawy i jej realizatorem jest Fundacja Karpacka -Polska z siedzibą w Sanoku.

Głównym celem wystawy Expo Karpackie jest zwrócenie uwagi na historyczne, ekonomiczne i naturalne bogactwo regionu poprzez zaprezentowanie wielkoformatowej wystawy fotograficznej i przykładów produktów pochodzących z regionu. Wystawie będzie towarzyszyło międzynarodowe seminarium na temat problemów i możliwości rozwoju regionu karpackiego.

Powodem organizacji tak dużego przedsięwzięcia jest fakt, iż przygraniczne,  górskie regiony Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy są jednymi z najbiedniejszych obszarów UE i traktowane są jako bariera rozwoju regionalnego. Jest to także jedyny obszar górski w obecnych granicach UE pozbawiony całkowicie infrastruktury drogowej. W ostatnich latach region ten cierpi także z powodu wysokiego bezrobocia i emigracji wynikającej z braku inwestycji. Region ma do czynienia z brakiem profesjonalnej promocji i ograniczonej wiedzy o swoim potencjale, stąd też pomysł Fundacji Karpackiej – Polska na wspólną promocję pięciu krajów.

Wystawa będzie składała się z pięciu salonów krajowych: polskiego, słowackiego, węgierskiego, rumuńskiego i ukraińskiego. Wystawa przedstawiać będzie lokalne wyroby wplecione w instalację fotograficzną prezentującą krajobraz, faunę, florę i architekturę regionu.  W przypadku polskiej ekspozycji będą to m.in. z Sanoka – armatura łazienkowa firmy Drummonds i wyroby  Zakładów Mleczarskich, z Krościenka Wyżnego – wyroby firmy Santos (czekolady, przetwory owocowo-warzywne),  z Krosna – Villa Glass (artystyczne drzwi szklane, patery), szklane banki ręcznie malowane z Pracowni Ozdób Choinkowych , „rzeźby ze szkła” Huty Sabina, z Rymanowa – galanteria skórzana  firmy Asko, z Przemyśla – kosmetyki  firmy Inglot, z Leska  –  publikacje wydawnictwa BOSZ , z Jasła – wyroby Stowarzyszenia Winiarzy z Podkarpacia i  krywulki z Orelca.

Wystawę wzbogaci występ Bartosza Głowackiego, akordeonisty, zwycięzcy w Międzynarodowym Konkursie Eurowizji „Młody Muzyk 2009” z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Prezentowane będą również dwa filmy: „Dom Karpacki” oraz „Bieszczady widziane z siodła”  zrealizowane specjalnie z myślą o Expo.

Wystawie Expo Karpackie towarzyszyć będzie międzynarodowe seminarium pt. „Problemy i możliwości rozwojowe regionu karpackiego” z udziałem ekspertów z pięciu krajów. Wnioski z seminarium zostaną przekazane członkom Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej z prośbą o utworzenie specjalnego Funduszu UE wspierającego rozwój Karpat.

Udział w wystawie potwierdzili przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele wydziałów ekonomiczno handlowych Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Komisji Europejskiej, ambasad oraz najwięksi operatorzy turystyczni. Wystawia odbywa się pod patronatem Przewodniczącego PE, Ambasadora Norwegii w Polsce oraz Ministra Rozwoju Regionalnego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonają: Pani Elżbieta Łukacijewska Poseł do PE, Pani Zofia Kordela Borczyk Prezes Zarządu Fundacji Karpackiej – Polska oraz Pan Jerzy Tombiński Ambasador Polski przy Parlamencie Europejskim.

18-03-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)