REKLAMA
REKLAMA

Konferencja nt ochrony płodu przed szkodliwym wpływem alkoholu

BRUKSELA. 7 września 2011 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli miała miejsce konferencja organizowana przez Elżbietę Łukacijewską Poseł do Parlamentu Europejskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Eurocare. Konferencja dotyczyła ochrony nienarodzonych dzieci przed szkodliwym wpływem alkoholu w życiu prenatalnym jak i późniejszym. Patronat nad konferencją objął Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Konferencja cieszyła się wielkim zainteresowaniem, przybyło ponad stu uczestników z większości krajów Unii Europejskiej. Wśród prelegentów byli:
Elżbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego;
Adam Fronczak – Podsekretarz Stanu polskiego Ministerstwa Zdrowia
John Dalli – Komisarz europejski ds. zdrowia i ochrony konsumentów
• Martha Krijgsheld – Prezes FAS Foundation of the Netherland;
• Małgorzata Klecka – terapeuta dzieci ze schorzeniem FASD i ich rodzin;
• Dr Lars Moller – przedstawiciel World Health Organization;
• Maitre Benoit Titran – prawnik;
• Mariann Skar – Prezes Eurocare;Diane Blac – przedstawiciel EUFSAD;

Prelegenci mogli spojrzeć na temat konferencji z różnej perspektywy – medycznej, psychologicznej, prawniczej, a nawet osobistej. Po ich wypowiedziach odbyła się debata, Poproszono również o ustosunkowanie się do propozycji skierowania tego problemu nie tylko do kobiet w ciąży, ale do ich całego środowiska.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że konferencja porusza bardzo ważny temat i konieczne jest prowadzenie dalszych takich rozmów i spotkań na szczeblu europejskim. Szef krakowskiego instytutu radiologii – prof. Andrzej Urbanik nie mógł wziąć udziału w wydarzeniu. Przygotował jednak na tą okazję krótki film, pokazujący jak bardzo szkodliwe dla rozwoju dziecka nienarodzonego, może być spożycie przez ciężarną matkę, nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Na konferencji przemawiał także Podsekretarz Stanu w polskim Ministerstwie Zdrowia – Adam Fronczak, który opowiedział o polskich działaniach prewencyjnych  w omawianej kwestii. Jego obecność wydaje się być tym cenniejsza, iż konferencja miała miejsce podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13-09-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)