REKLAMA
REKLAMA

Łukasz Łagożny powalczy z Mount McKinley

Mount McKinley 6194m n.p.m., Alaska, Ameryka Północna (Kordyliery) – 63°5’51.34″N 151°0’19.86″W, szczyt znany też pod nazwą Mount Denali, za czasów „Rosyjskiej Alaski” nazywany był jako Bolszaja Góra – co bardzo dobrze oddawało charakter góry.

Pomimo nie zbyt wielkiej wysokości Denali przewyższa bardzo wiele znacznie wyższych Himalajskich szczytów, a to za sprawą wysokości względnej – względem otaczających go dolin występuje u jego stoków jedna z największych deniwelacji na świecie (ponad 5 kilometrów). Jest niewątpliwie jedną z najzimniejszych gór świata. Czytając relację i oglądając filmy z wypraw można przyjąć za pewnik, że będziemy mieć do czynienia z temperaturami oscylującymi poniżej -30°C – oby bardzo nie wiało.

Mount McKinley – Denali
Nazwą Mount McKinley ochrzcił górę w 1896 r. jeden z poszukiwaczy złota na cześć przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Williama McKinley’a. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty w 1913 roku przez Hudson’a Stuck’a i już rok po jego zdobyciu właśnie Hudson zaczął domagać się przywrócenia pierwotnej nazwy Denali. Jest to tradycyjna nazwa góry – została nazwana tak wieki temu przez Indian Atabaska, w ich języku znaczyło to Najwyższa. Inną spotykaną nazwą jest Tron Słońca, które wdzięcznie zasypia na jej wierzchołku, kładąc tam swoje ostatnie promienie. Obecnie masyw McKinley’a objęty jest Parkiem Narodowym Denali. Z uwagi na fakt, że jest to najwyższy szczyt Ameryki Północnej, wchodzi on w skład tzw. Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem na szczycie McKinley był Marek Głogoczowski, który zdobył górę w 1970 r.

Więcej na:
www.lagozny.pl

25-05-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)