REKLAMA
REKLAMA

Łukasz Łagożny powalczy z Mount McKinley

Mount McKinley 6194m n.p.m., Alaska, Ameryka Północna (Kordyliery) – 63°5’51.34″N 151°0’19.86″W, szczyt znany też pod nazwą Mount Denali, za czasów „Rosyjskiej Alaski” nazywany był jako Bolszaja Góra – co bardzo dobrze oddawało charakter góry.

Pomimo nie zbyt wielkiej wysokości Denali przewyższa bardzo wiele znacznie wyższych Himalajskich szczytów, a to za sprawą wysokości względnej – względem otaczających go dolin występuje u jego stoków jedna z największych deniwelacji na świecie (ponad 5 kilometrów). Jest niewątpliwie jedną z najzimniejszych gór świata. Czytając relację i oglądając filmy z wypraw można przyjąć za pewnik, że będziemy mieć do czynienia z temperaturami oscylującymi poniżej -30°C – oby bardzo nie wiało.

Mount McKinley – Denali
Nazwą Mount McKinley ochrzcił górę w 1896 r. jeden z poszukiwaczy złota na cześć przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Williama McKinley’a. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty w 1913 roku przez Hudson’a Stuck’a i już rok po jego zdobyciu właśnie Hudson zaczął domagać się przywrócenia pierwotnej nazwy Denali. Jest to tradycyjna nazwa góry – została nazwana tak wieki temu przez Indian Atabaska, w ich języku znaczyło to Najwyższa. Inną spotykaną nazwą jest Tron Słońca, które wdzięcznie zasypia na jej wierzchołku, kładąc tam swoje ostatnie promienie. Obecnie masyw McKinley’a objęty jest Parkiem Narodowym Denali. Z uwagi na fakt, że jest to najwyższy szczyt Ameryki Północnej, wchodzi on w skład tzw. Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem na szczycie McKinley był Marek Głogoczowski, który zdobył górę w 1970 r.

Więcej na:
www.lagozny.pl

25-05-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)