REKLAMA
CUK
REKLAMA

DZISIAJ: Malarstwo Daniela Krysta w BWA!

SANOK. 9 czerwca o godzinie 18.00 w Galerii Sanockiej BWA odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej Daniela Krysta.

Malarstwo jest dla mnie czymś więcej niż tylko zapełnieniem płaszczyzny kolorem i próbą zinterpretowania otaczającej rzeczywistości, dlatego z pełną świadomością i odpowiedzialnością odrzucam schematy prowadzące do sztuki komentującej aktualne wydarzenia.
Swoją uwagę koncentruję przede wszystkim na tym, aby w obrazie móc uchwycić i zawrzeć jakąś prawdę o rzeczywistości, o przeżytej naturze, starając się zarazem oddać ducha tejże rzeczywistości.
W moim zamierzeniu wszystko co powierzchowne i imitujące ma skłonić odbiorcę do głębszej refleksji nad granicą dzielącą to co prawdziwe od tego co nierealne. Mam nadzieję, że poprzez swą banalność i potoczność, obraz może stać się w pewnych okolicznościach niezauważalny.
Może odwrócić naszą uwagę od tego co właśnie widzimy, tym samym pozwalając wprowadzić nas w stan skupienia i wyciszenia.
Chciałbym aby obraz w powszechnym oglądzie stawał się powoli „przezroczysty”, niczym szyba w oknie, która nie przeszkadza nam spoglądać na prawdziwy świat. Obraz malarski istnieje tylko dzięki aktom ludzkiego umysłu. Zarówno autor jak i odbiorca tworzą obraz, który ożywa, wyłania się i istnieje właśnie dzięki aktom umysłu.
Każdy człowiek, bez względu na wykształcenie, doświadczenie czy wykonywany zawód, dysponuje własną wrażliwością i umiejętnościami pozwalającymi przeżywać, interpretować, nadawać sens i znaczenie obrazom, z którymi wchodzi w interakcje.
Mam nadzieję, że odbiorca zobaczy i przeżyje, to co jest dla niego wyjątkowe, jemu tylko znane i co wynika z jego indywidualnych doświadczeń.
Daniel Krysta

„(…). Obrazy artysty pokazują możliwości połączenia różnych tradycji (malarstwa materii i hiperrealizmu) ze współcześnie aktualną tematyką; stąd owe, realistycznie potraktowane, włączenia w tło; synteza abstrakcji i przedstawialności, świat techniki „zhumanizowany”, sprowadzony do poziomu reakcji sensualistycznych- dotykalny, uwrażliwiony…
Fascynacja „naturą” techniki u Krysty przenosi się na fascynację materią obrazu, na grę jego(obrazu) regułami – co skutkuje pogłębioną iluzją, wabieniem wzroku realistycznie oddanymi szczegółami, które w istocie wynikają ze struktury obrazu i tylko ową obrazowość uzasadniają.
Krysta robi to perfekcyjnie – jak z maszyny –  i to spory walor tej młodej propozycji, zadziwiającej jej techniczną sprawnością i takąż tematyką.”

„Malarstwo z Techniką” – Andrzej Saj

Daniel Krysta urodził się  w 1976 roku w Cieszynie. Studia ukończył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1999 – 2004. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Stanisława Kortyki. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach malarstwa; jest autorem kilku wystaw indywidualnych. Laureat wielu nagród i wyróżnień:
2010- Nominacja do Grand Prix – 23 Festiwal Polskiego malarstwa Współczesnego – Szczecin
2008- Wyróżnienie-Konkurs Fundacji im. Franciszki Eibisch 2008 – Warszawa
2007- Grand Prix – IV Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej – Trójmiasto 2007
2007- Grand Prix – I Międzynarodowe Biennale Obrazu – Łódź 2007
2006- Grand Prix – 4 Międzynarodowe Biennale Miniatury – Częstochowa
2005- II Nagroda (Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy) – Promocje 2004 – Legnica
2005- Wyróżnienie – 37 Biennale Malarstwa BIELSKA JESIEŃ
2005- Wyróżnienie honorowe – V Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego – Lubaczów
2004- Nominacja do „Grand Prix 2004” w Konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk pięknych.
2004- Stypendium Banku Millennium „Prestige”
2004- Nagroda w konkursie malarskim Samsung Art Master

wystawa trwa do 01.07.2011r

09-06-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)