REKLAMA
REKLAMA

Medalowe zrzuty z Nadleśnictwa Stuposiany

BIESZCZADY. Niesamowitych rozmiarów zrzuty poroża jelenia znalazł podleśniczy leśnictwa Sokoliki (Nadleśnictwo Stuposiany). W czasie prac obmiarowych na powierzchni leśnej natknął się na leżące obok siebie potężne tyki, z których każda ważyła  5,10 kg.

Jedna z nich miała aż 11 odnóg, co w języku łowieckim pozwoliłoby określić byka, właściciela tego wieńca, jako dwudwudziestaka nieregularnego. Kompletne poroże wraz z czaszką prawdopodobnie mogłoby ważyć około 12 kg.

– Bieszczady od lat słynęły w Europie z jelenia karpackiego, który u nas buduje najmocniejsze poroża –   mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.

W ostatniej dekadzie dał się jednak zauważyć pewien regres w tym względzie i cieszymy się, że w karpackiej puszczy znów można spotkać zwierza o tak wspaniałym porożu.  Jest to w dużej mierze efekt prowadzonej u nas gospodarki łowieckiej, nastawionej na utrzymanie dobrej kondycji zwierzyny oraz jej selekcję w obrębie populacji.

Leśnicy dokonali pomiarów poroża według kryteriów Międzynarodowej Rady Łowiectwa (Conseil Internationale de la Chasse – CIC). Pobieżna wycena znaleziska dała mu 221,80 pkt., co w łowieckiej klasyfikacji trofeów oznacza złoty medal. Warto przy okazji wspomnieć, że komisja wyceny trofeów i wystaw CIC powołana została na kongresie tej organizacji w Warszawie w 1934 roku.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcie: Piotr Kazimierczak

21-05-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)