REKLAMA
REKLAMA

Muzyczna uczta w Sanockim Domu Kultury

SANOK. W dniu 12-07-2011 roku w Sanockim Domu Kultury, odbył się koncert zespołu „The Standing Stones”, oraz Iwo Załuskiego. Licznie zebrana publiczność wysłuchała utworów Michała Kleofasa Ogińskiego, Amelii Załuskiej, Chopina, oraz kompozycje muzyki Celtyckiej, w tym hymn Walii, skąd pochodzi zespół.

Występ swój zakończyli utworem skomponowanym specjalnie dla „The Standing Stones„, przez Iwo Załuskiego pt.”Jemioła”. Druga część koncertu to występ samego Iwo Załuskiego.

Każdy utwór p. Załuski opatrywał kilkoma słowami wstępu, przybliżając tym samym historię swojego rodu zebranej publiczność. Wizyta Iwo Załuskiego w Sanoku oprócz koncertu, wiązała się również z przekazaniem Muzeum Historycznemu drzewa genealogicznego rodziny Ogińskich i Załuskich.

Pan Andrzej Romaniak reprezentujący dyrekcję muzeum, dziękując za otrzymany dokument powiedział:” Muzeum Historyczne jest jak najbardziej odpowiednim miejscem do przechowywania drzewa genealogicznego rodu Załuskich.

Trzeba przypomnieć, że już od 1947 r. istnieje ścisły związek między naszą placówką a Załuskimi. Na mocy dekretu o reformie rolnej z września 1944 r., ich majątek w Iwoniczu Zdroju został przejęty przez władzę „ludową” (nawet z pogwałceniem ówczesnego prawa), a zarekwirowane pamiątki rodzinne trafiły do zbiorów sanockiego muzeum. Dopiero w 2008 r. zawarto ugodę pomiędzy naszą placówką a rodziną Załuskich.

Ugoda ta jest podawana za wzór w rozstrzyganiu podobnych spraw. Rodzinie zostały zwrócone bezprawnie zabrane przedmioty. Jednak najcenniejsze pod względem artystycznym obrazy pozostały w naszym muzeum. Cztery portrety zostały przez rodzinę Załuskich podarowane naszej placówce, a dwa zakupiono po bardzo preferencyjnej cenie.

Dziś możemy je podziwiać w sali portretowej naszego zamku.” Po koncercie w rozmowie z p. Iwo Załuskim wspominał nestor sanockiej fotografii p. Władysław Szulc:”Wysłuchałem koncertu z wielką rozkoszą. Muzyka pana atentatów towarzyszyła mi od dziecka. Ja i moja siostra jako dzieci byliśmy układani do snu przez naszego dziadka, u którego spędzaliśmy wakacje i grał nam do snu właśnie muzykę Ogińskiego. Dziadek grał wiele utworów, ale (chyba) na naszą prośbę grał i to zostało mi w pamięci, „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego.”

Więcej o wykonawcach:

Iwo Załuski

Iwo Załuski -potomek księcia Michała Ogińskiego. Urodzony w Krakowie w 1939r. Spędził pierwsze 6 miesięcy w Iwoniczu. Uciekł z rodzicami w czasie wybuchu wojny. Dotarł do Wielkiej Brytanii w 1946. Pracował jako nauczyciel muzyki w Londynie. Komponował i wystawiał muzikale w każdym roku kariery. Już na emeryturze podjął badania dzieł muzycznych, w tym Chopina, Liszta i Mozarta. Napisał wraz z małżonką Pamelą 12 książek po angielsku dotyczących dzieł muzyki klasycznej. Jest autorem „The Ogiński Gene”, historii dynastii Ogińskiego, wydanej po angielsku, rosyjsku i litewsku. Obecnie oczekiwane jest polskie wydanie pt „Pożegnania z Ojczyzną”. Jako pianista wydał 4 CD z utworami Ogińskiego i jego następców. Iwo Załuski koncertuje regularnie w Polsce, na Białorusi i Litwie – w całości te kraje były „ojczyzną rodu Ogińskich”.

The Standing Stones

Młody zespół „The Standing Stones” powstał 2 lata temu gdy poproszono Iwa Załuskiego o opiekę nad dziećmi w lokalnym „klubie niedzielnym” w miejscowym kościele. Z pracy tej „wyrósł” kwintet, dla którego Iwo komponował i pisał aranżacje. Członkowie zespołu pochodzą z pięknego miasteczka St. Davids, położonego na wybrzeżu atlantyckim. The Standing Stones, brali udział w koncercie muzyki polskiej na cześć roku Chopinowskiego. Grali utwory Chopina i Michała Kleofasa Ogińskiego. I w ten sposób 5 młodych Walijczyków zapoznali swój naród z „nieznaną” muzyką polską. Dziś jako dorastająca młodzież występując pod znakiem „Biały Orzeł i Zielony Smok” przedstawiają urozmaicony repertuar, w tym utwory Chopina, Ogińskiego i Karola i Amelii Załuskich, jako też melodie walijskie i celtyckie. Oto wzajemna wymiana kultury i muzyki.”

tekst: Wojciech Niezgoda – współorganizator koncertu.

Fotografie: Danuta Geldner, Iwona Niezgoda

22-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)