REKLAMA
REKLAMA

Odznaczenia państwowe dla zasłużonych

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wręczyła odznaczenia państwowe. Uroczystość odbyła się 10 maja w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. 62 odznaczenia państwowe zostały przyznane postanowieniem Prezydenta RP.

Wojewoda Małgorzata Chomycz otrzymała złoty medal Pierwszego Oddziału Skoczków Spadochronowych w Warszawie. Medal wręczył płk. Jan Gazarkiewicz, prezes oddziału.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi, Medale przyznane postanowieniem prezydenta RP otrzymali mieszkańcy regionu, którzy wyróżnili się działalnością na rzecz przemian demokratycznych w naszym kraju, lokalnej społeczności, osób niepełnosprawnych, środowisk kombatanckich. Uhonorowane zostały również osoby, które angażowały się w niesieniu pomocy z narażeniem własnego życia.

Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. członkowie Podkarpackiego Oddziału Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego z siedzibą w Sanoku. Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi otrzymało 6 osób. Wszyscy zostali docenieni  za działalność na rzecz kombatantów, inwalidów wojennych, byłych więźniów politycznych. Zauważono także ich dbałość o popularyzację i utrwalanie pamięci o walkach i niepodległość Polski. Osoby odznaczone są również opiekunami Miejsc Pamięci Narodowej na terenie powiatu sanockiego. Organizują uroczystości patriotyczno-historyczne w gminie Sanok.

Kilku osobom przyznano odznaczenia państwowe za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Uhonorowani zostali m.in.  pracownicy Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Laszczynach. Ośrodek otacza opieką 49 dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, ze sprzężeniami oraz dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.

Odznaczenia państwowe zostały przyznane postanowieniem Prezydenta RP na wniosek Kancelarii Prezydenta RP, Wojewody Podkarpackiego.


Za zasługi w działalności społecznej na rzecz Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego – Podkarpacki Oddział Wojewódzki w Sanoku odznaczeni zostali:

Złoty Krzyż Zasługi
Józef Chrzanowski

Srebrny Krzyż Zasługi
Zdzisław Futyma
Tadeusz Gaworecki
Bolesław Kluska
Stanisław Tabryła

Brązowy Krzyż Zasługi
Janusz Gładysz

Osoby odznaczone, będące członkami Związku zajmują się działalnością na rzecz kombatantów, inwalidów wojennych, byłych więźniów politycznych. Dbają o popularyzację i utrwalanie pamięci o walkach i niepodległość Polski. Są opiekunami Miejsc Pamięci Narodowej na terenie powiatu sanockiego. Organizują uroczystości patriotyczno-historyczne w gminie Sanok. Działają jako wolontariusze, zabiegają o pozyskiwanie sprzętu rehabilitacyjnego u wielu sponsorów dla żołnierzy potrzebujących wsparcia i opieki. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielą sie z młodzieżą i harcerzami, a także organizują prelekcje historyczne podczas akademii szkolnych. Opiekują się wraz z harcerzami m.in. Cmentarzem Wojskowym w Baligrodzie, dbając o właściwe utrzymanie kwater żołnierskich żołnierzy poległych w walkach o niepodległość.

Za zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych odznaczeni zostali:

Złoty Krzyż Zasługi
Maria Kołcz

Srebrny Krzyż Zasługi
Tomasz Sieńko
Małgorzata Słabiak

Kołcz Maria, Słabiak Małgorzata. Panie pracują w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Laszczynach. Ośrodek jest przeznaczony dla dzieci (49 wychowanków) z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, ze sprzężeniami oraz dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim. Placówka zapewnia chorym dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ale także pomoc logopedyczną, psychologiczna i rehabilitacyjną. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu Marii Kołcz, prezes Ośrodka dzieci mogą brać udział w zorganizowanych wycieczkach m.in. do Zakopanego, Częstochowy, corocznych turnusach rehabilitacyjno-wypoczynkowych w Mielnie.

Tomasz Sieńko. Prezes Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie. Pracuje na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. Uczestniczył w pracach Sejmu RP, aktywnie uczestniczył w tworzeniu przepisów prawnych poprawiających życie osób niepełnosprawnych. Organizuje zbiórki i dystrybucje żywności w ramach akcji Banku Żywności. Angażuje się w organizację wystaw twórczości osób niepełnosprawnych.

Za zasługi na rzecz społeczności lokalnej odznaczeni zostali:

Złoty Krzyż Zasługi
Alicja Pietruszka –Zasadny
Krystyna Chowaniec
Ewa Wojtuszewska
Leszek Bać
Władysław Strojny
Andrzej Barwiński
Andrzej Dec
Teresa Gałusza
Ks. Michał Józefczyk
Ewa Stasiewicz
Teresa Tomaka
Ryszard Wąsowicz

Srebrny Krzyż Zasługi
Mariusz Szmyd
Wiesław Świątek
Zbigniew Pałczyński
Władysław Bielawa

Brązowy Krzyż Zasługi
Kazimiera Łagocka
Tadeusz Ślęzak

Teresa Tomaka. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku. Stowarzyszenie to zajmuje się kompleksowo pomocą w rozwiązywaniu problemów osób niepełnosprawnych, mieszkańców gminy wiejskiej. Zainicjowała „Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi”.

Stasiewicz Ewa. Lekarz rodzinny, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „ES-COR” w Zaleszanach. Zasłużona na rzecz profilaktyki raka sutka i raka szyjki macicy, wspiera także „amazonki”. Jest nazywana „Judymem XXI wieku”. Świadczyła i świadczy nieodpłatnie usługi dla powodzian, jak również organizowała na ich rzecz zbiórki darów od osób prywatnych i firm.

Ks. Józefczyk Michał. Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Działa na rzecz osób bezdomnych, ubogich, samotnych, i chorych. Kieruje Noclegownią dla Bezdomnych Mężczyzn im. Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty w Tarnobrzegu.

Medal za Ofiarność i Odwagę otrzymują:
Józef Cichocki
Maksymilian Szulc

Cichocki Józef. Przewoźnik promowy rzece San w Nozdrzcu. W dniu 11 lipca 2010 r. wykazał się niezwykłą odwagą, męstwem i bohaterstwem, ratując człowieka uwięzionego w aucie, które wpadło do rzeki. Uwolnił poszkodowanego z samochodu przez bagażnik i ewakuował na brzeg rzeki, gdzie udzielił mu podstawowej pomocy. Niezwłocznie zawiadomił służby ratunkowe.

11-05-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)