REKLAMA
REKLAMA

PE: 105 mln na usuwanie skutków powodzi dla Polski

W dniu dzisiejszym PE przegłosował wniosek o przyznaniu Polsce 105 mln pomocy na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi z Europejskiego Funduszu Solidarności. Wczesniej pozytywną opinię w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska.


Przekazanie 182,4 mln euro na rekompensatę skutków zeszłorocznych powodzi dla sześciu krajów Europy Środkowowschodniej, w tym Polski jest niezwykle ważne nie tylko dla regionów dotkniętych katastrofą żywiołową, ale także dla mieszkańców.

Warto jednak podkreślić, że kwotę 105 mln euro Polska będzie mogła przeznaczyć tylko na odbudowę infrastruktury, a nie na rekompensatę strat prywatnych, ponieważ wykorzystanie Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ogranicza się do szkód niepodlegających ubezpieczeniu. Pieniądze pochodzić będą  z tzw. negatywnej rezerwy, polegającej na zadłużaniu budżetu UE. Polska korzysta z tego mechanizmu po raz pierwszy.

– To bardzo dobra wiadomość. Dzisiejsze głosowanie w PE daje zielone swiatło ws. uruchomienia środków z Europejskiego Funduszu Solidarności na pomoc polskim powodzianom. Na pewno byłoby to trudniejsze do osiągnięcia bez debaty na forum Parlamentu Europejskiego i presji PE na Komisję i radę Europejską w tej sprawie. Tym bardziej, że uruchomienie Funduszu było blokowane przez kilku ministrów finansów z krajów płatników netto. Każde dodatkowe pieniądze na pomoc dla zalanych terenów mają olbrzymie znaczenie, gdyż nadal w wielu miejscach, m.in. w województwie podkarpackim, widoczne są ślady tego strasznego kataklizmu. Teraz wiele zależeć będzie od władz wojewódzkich, które powinny jak najszybciej aplikować o jak największa pulę przyznanych Polsce środków na walkę ze skutkami powodzi w naszym regionie. – powiedział Tomasz Poręba.

Bardzo się cieszę, że tak pozytywne decyzje zapadają w Parlamencie Europejskim. Posłowie, którzy pochodzą z regionów dotkniętych skutkami powodzi mocno zabiegali, aby unijna pomoc została przyznana, a jak wiemy droga do tego sukcesu nie była łatwa. Podkarpacie jest regionem, który szczególnie ucierpiał w skutek żywiołu i liczę, że wypłacone środki finansowe na odbudowę infrastruktury zostaną skutecznie spożytkowane. Dzisiejsza decyzja Parlamentu jest ostateczna  i otwiera procedurę przekazania pieniędzy unijnych – mówiła Elżbieta Łukacijewska, Eurodeputowana z Podkarpacia.

06-04-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)