REKLAMA
REKLAMA

Ponadregionalny charakter Jarmarku Ikon w Sanoku! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK. Około 100 wystawców z całej Polski wzięło udział w tegorocznym Jarmarku Ikon. Odbył się on 17 lipca, już po raz 8 na sanockim rynku.

Rękodzielnicy z całej Polski odwiedzili Sanok (ZDJĘCIA)

Jarmark Ikon to jedyna taka impreza w Polsce. Świetnie wpisuje się w koloryt regionu bieszczadzkiego, obfitującego w twórczość artystyczną, szczególnie inspirowaną sztuką sakralną kościoła wschodniego. Francuzi zaczęli nazywać dolinę Sanu w okolicach Sanoka „Doliną Ikon”. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że Urząd Miasta postanowił organizować w każdą trzecią niedzielę lipca „Jarmark Ikon”. Ma on stanowić dopełnienie istniejącego od dziesięciu już lat „Szlaku Ikon”.

Podczas tegorocznego jarmarku swoje wyroby prezentowali artyści z sanockich i bieszczadzkich pracowni ikon, a także artyści ludowi i rzemieślnicy nie tylko z regionu, ale niemal z całej Polski.
Jak co roku, można było obejrzeć i zakupić, oprócz malarstwa ikonowego, m.in. ceramikę, rzeźby, biżuterię, ozdoby, tkaniny, wyroby artystyczne z drewna, wikliny, lnu, miody pitne, nalewki, sery, regionalne wyroby wędliniarskie, a także jadło regionalne, w wykonaniu kół gospodyń wielskich z regionu.

Sporą atrakcją były warsztaty ceramiczne dla dzieci prowadzone przez pracownię „Angoba” z Czarnej. Dzieci malowały farbami wodnymi wstępnie wypalone figurki zwierzątek glinianych. Artyści z pracowni w Czarnej przeprowadzili także pokaz malowania ceramiki techniką majoliki. Chętnie odpowiadali również na pytania o tajniki warsztatu ceramika.

A wszystko odbywało się przy dźwiękach koncertów zespołów: „Kapela Staśka Derenia”, „Happy Quarter”, „Joke Ferajna”, „The Calog”, „Siwy Dym”.

Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta w Sanoku. Patronat honorowy nad nią objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Warto dodać, że Jarmarkowi Ikon towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy „Tworzyć z naturą” Bieszczady 2011 r., realizowanej przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury z Sanoka. Ukazuje ona m.in. sylwetki i dzieła 12 bieszczadzkich artystów. Ma na celu wypromowanie ich na arenie międzynarodowej, pokazując w ten sposób Bieszczady jako region z ogromnym potencjałem kulturotwórczym. Ekspozycja będzie prezentowana również w Brukseli na przełomie września i października.

Rękodzielnicy z całej Polski odwiedzili Sanok (ZDJĘCIA)

18-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)