REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalni paramedycy z OSP Niebieszczany

Tegoroczne lato to dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Niebieszczanach k. Sanoka okres wzmożonej pracy szkoleniowej. Trwa realizacja projektu „Profesjonalny paramedyk”, w ramach którego w czerwcu zrealizowano certyfikowane przez amerykańskie towarzystwo International Trauma Life Support

szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego (ITLS), w lipcu ratownictwo wodne, zaś w sierpniu strażacy ochotnicy szkolić się będą z zakresu ratownictwa wysokościowego.


Lipcowe ratownictwo wodne dotyczyło poruszania się jednostkami pływającymi. Strażacy poznawali zasady zachowania bezpieczeństwa nad wodą, udzielania pomocy z jednostek pływających, podstawowe przyczyny utonięć, posługiwali się podręcznym sprzętem ratunkowym, wykonywali prace bosmańskie. Po zapoznaniu się z typami łodzi odbyli podstawowe przeszkolenie z manewrowania jednostkami pływającymi różnych typów.

Na zakończenie odbył się sprawdzian praktyczny z zakresu manewrowania jednostką pływającą określonego typu. Wspólnie ze strażakami z Niebieszczan szkolili się również ochotnicy z Poraża, Strachociny oraz z Kostarowiec.

Strażacy bardzo pozytywnie ocenili jakość oraz przydatność szkolenia. Skupieni w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego delegowani są do różnych zdarzeń, gdzie udzielają pomocy w trudnych warunkach i potrzebne jest im kompleksowe przygotowanie do podejmowania działań w różnych sytuacjach kryzysowych. Aby być skutecznym, muszą się doskonalić nie tylko z podstawowych technik pożarniczych oraz z zakresu pierwszej pomocy, ale także z ratownictwa specjalistycznego. Chęci są, problem stanowią pieniądze. Wsparcie gminy jest cenne, ale nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich potrzeb strażaków OSP w gminie.

Szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego ma na celu przygotowanie strażaków do posługiwania się sprzętem podczas powodzi, dało nie tylko umiejętności, ale także pomoże podjąć decyzje merytoryczne związane z zakupem sprzętu. Strażacy poznali manewrowość różnych jednostek pływających a także ich wady i zalety. Teraz mogą wybrać sprzęt odpowiadający ich potrzebom.

Wspomnianym problemem braku finansów zajęła się firma Dream Team z Rzeszowa, z którą OSP Niebieszczany współpracuje już od dłuższego czasu. Firma pomogła przygotować projekt, który został sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich koordynowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W projekcie bierze udział 12 strażaków ochotników. W ramach dofinansowanego projektu „profesjonalny paramedyk” zaplanowany jest jeszcze kurs na prawo jazdy kategorii C, który umożliwi posługiwanie się wozem bojowym (uzupełni braki kadrowe w jednostce) oraz kurs młodszego ratownika WOPR. Z takim przygotowaniem strażacy będą mogli kompleksowo i bezpiecznie działać podczas akcji ratunkowych.

26-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)