REKLAMA
REKLAMA

Profilaktyczny program zdrowotny wczesnego wykrywania wirusowych zapaleń wątroby typu B i C (VIDEO)

SANOK. Od 16 maja do 16 czerwca 2011 r. Oddział Zakaźny w Sanoku będzie prowadził bezpłatną, profilaktyczną akcję zdrowotną wczesnego wykrywania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Cel programu profilaktycznego
Wirusowe zapalenia wątroby typu B (WZW B) i C (WZW C) są chorobami zakaźnymi, które powodują stan martwiczo-zapalny wątroby i uszkadzają jej miąższ. U większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy nie wskazują na chorobę wątroby, co utrudnia jej rozpoznanie. Początkowymi objawami może być uczucie zmęczenia, obniżony nastrój, nieznaczne powiększenie wątroby lub miernie nasilona żółtaczka. U niektórych pacjentów pierwsze objawy związane są z marskością wątroby, nadciśnieniem wrotnym lub pozawątrobowymi powikłaniami (guzkowe zapalenie tętnic, kłębuszkowe zapalenie nerek, leukocytoklastyczne zapalenie naczyń krwionośnych, polimialgia reumatyczna). Niekiedy WZW C ujawnia się dopiero po 30 latach od zakażenia, dlatego też określa się je mianem „wirusowej bomby zegarowej”. U co piątej osoby przewlekle zakażonej choroba prowadzi do marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia.

Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 700 000 osób, przy czym dotychczas zdiagnozowanych zostało zaledwie około 20-30 tys., co oznacza, że 90% nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom. Szczególnie narażone na zakażenie  wirusem HCV i HBV są osoby:
– u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed 1992 r.,
– osoby wielokrotnie hospitalizowane,
– pacjenci, u których wykonywane były zabiegi chirurgiczne, dializy, badania endoskopowe,
– pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mogli mieć kontakt z krwią nosiciela HCV,
– osoby przyjmujące narkotyki drogą dożylną,
– osoby korzystające z salonów tatuażu, kolczykowania.

Metodyka badań
Pracownia Mikrobiologii SPZOZ w Sanoku wykona bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku wykrywania WZW B i C. Będą to oznaczenia: HBsAg i antyHCV (badania dokładną i wiarygodną metodą ELISA).

Skierowanie do udziału w programie
Skierowania na badania wydawać będą lekarze specjaliści z Poradni Chorób Zakaźnych i wybrani lekarze rodzinni z terenu powiatu sanockiego. Do skorzystania z bezpłatnych badań zaproszone zostaną osoby z grup podwyższonego ryzyka zakażenia HBV i HCV.

Gdzie i kiedy można oddać krew do badania
Pobieranie materiału odbywać się będzie w dniach 16.05.-16.06.2011 r., we wtorki i czwartki, od 7:00 do 14:00 w gabinecie zabiegowym Oddziału Chorób Zakaźnych przy ul. 800-lecia 26.

Kontakt z osobami odpowiedzialnymi za realizację programu

Lek. Renata Kornasiewicz-Dubiel – tel. 13-46-56-245 (codziennie w godz. 7.30-15.00)
Piel. Anna Sobolak – tel. 13-46-56-242 (codziennie w godz. 7.30-15.00)

Serdecznie zapraszamy!


16-05-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)