REKLAMA
REKLAMA

Sanok stolicą polskiego zimowego sportu motorowego

SANOK. Wojciech Blecharczyk, burmistrz miasta Sanoka, jak sam przyznaje, sześć lat temu nie spodziewał się, że wyścigi motocyklowe na lodzie wpiszą się na stałe w harmonogram imprez sportowych Sanoka. Dziś jest dumny z ogólnopolskiej promocji imprezy oraz czuje wielką satysfakcję, kiedy ponad milionowa widownia ogląda zmagania najlepszych zawodników w lodowej odmianie speedwaya na torze Błonie.

 

W ostatni weekend stycznia Wojciech Blecharczyk po raz szósty otworzy weekend z wyścigami motocyklowymi na lodzie w Sanoku. O oczekiwaniach związanych z sanockimi zawodami, a także promocji miasta z Wojciechem Blecharczykiem rozmawia Agnieszka Frączek, rzecznik Urzędu Miasta w Sanoku.

– W Sanoku najlepsi specjaliści na świecie w wyścigach motocyklowych na lodzie pojawią się już po raz szósty z rzędu. Patrząc z perspektywy czasu, nie może Pan chyba żałować decyzji o zaufaniu promotorom tej dyscypliny sportu w Polsce?

– Zdecydowanie nowy produkt turystyczny oraz promocyjny, zarówno Sanoka, jak i całego Podkarpacia, jakim jest Ice Speedway, to świetny pomysł, który z perspektywy kilku lat przynosi coraz większe korzyści. Sanok stał się faktyczną stolicą polskiego zimowego sportu motorowego, a oglądalność telewizyjna w kraju i na świecie, sięgająca kilkunastu milionów, to doskonała promocja nie tylko Sanoka, Podkarpacia, ale i całego kraju.

FOTO: TOMASZ SOWA

– Kiedy wydawał Pan po raz pierwszy zgodę na organizację zawodów, czy spodziewał się Pan, że będzie to współpraca na lata?

– Kiedy po raz pierwszy podjęliśmy decyzję o organizacji wyścigów, uważaliśmy tę imprezę bardziej za sondażową, na zasadzie: „może się przyjmie”. Sport ten, ze względu na swoją olbrzymią widowiskowość, zyskał wielu fanów. Każda z następnych imprez była ciekawsza, lepiej zorganizowana i przyciągała coraz większą rzeszę miłośników sportu.

– Przed styczniowym weekendem z lodową odmianą speedwaya stadion Błonie przeszedł kolejny etap modernizacji. Czy ten obiekt może być już teraz uważany za chlubę Sanoka?

– Sanockie Centrum Sportowe przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji to jedna z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych Arena Sanok, zmodernizowany tor lodowy, istniejące baseny: kryty i otwarty (w najbliższych latach będą zastąpione nowoczesnym Aquaparkiem),  a obok kameralny stadion piłkarski – bliźniaczy projekt stadionu, funkcjonującego już w naszym partnerskim mieście Östersund – stolicy sportów zimowych w Szwecji. Jeśli uda nam się w najbliższych latach zrealizować wszystkie planowane inwestycje, powstanie jeden z najnowocześniejszych kompleksów sportowo-rekreacyjnych w tej części Europy – i o to zabiegamy.

– Styczeń jest okresem, kiedy w naszym kraju organizuje się stosunkowo najmniej imprez sportowych. Sanok jest w tym przypadku pozytywnym wyjątkiem. Zimowa sportowa stolica Polski to chyba odpowiednia nazwa dla miasta w okresie zimowym?

– Sanok to nie tylko prężnie rozwijające się miasto przemysłowe, turystyczne, akademickie, to nie tylko brama w popularne Bieszczady, ale także coraz aktywniejszy ośrodek sportów zimowych: hokeja na lodzie, łyżwiarstwa szybkiego, short track’u i właśnie Ice Speedway’a. Jak dodamy to wszystko razem, to Sanok jawi nam się, jako bardzo atrakcyjne miasto w kraju i Unii Europejskiej.

 

22-11-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)