REKLAMA
REKLAMA

Seminarium „Bezpieczeństwo krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Wpływ zmian klimatu na zdrowie” (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE/RZESZÓW. W dniu 9 grudnia 2011 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyło się seminarium pt. „Bezpieczeństwo krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce. Wpływ zmian klimatu na zdrowie”.

 

Jego główną pomysłodawczynią i organizatorką była Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Pozostałymi gospodarzami spotkania byli Sławomir Miklicz, Marszałek Województwa Podkarpackiego ds. Zdrowia oraz Tadeusz Krzostek, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

W wydarzeniu objętym Patronatem Honorowym przez Ministra Zdrowia RP – Pana Bartosza Arłukowicza, udział wzięli najlepsi specjaliści w dziedzinie krwiodawstwa i krwiolecznictwa, nie tylko w Polsce, ale również w Europie, a nawet na Świecie.

Wśród zaproszonych prelegentów byli m.in. dr Jan Semenza z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), który przedstawił referat nt. Wpływu zmian klimatu na zdrowie człowieka wraz z późniejszymi rekomendacjami dla Polski oraz Europy, a także dr David Leiby z Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, który poruszył zagadnienie wpływu klimatu na zdrowie człowieka w kontekście krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Dodatkowo listę zagranicznych gości uzupełnili najznamienitsi znawcy tematyki w kraju: Pan Marek Haber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia RP, który opowiadał o obecnie obowiązującym polskim ustawodawstwie, w tym przede wszystkim strukturze służby krwi oraz planowanych zmianach. Kolejnymi prelegentami byli: Pani Jolanta Antoniewicz – Papis z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Pani Małgorzata Lorek z Narodowego Centrum Krwi w Warszawie oraz lek. med. Urszula Bzdek, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Dodatkowo ważnym punktem wydarzenia było uroczyste przekazanie od Ministerstwa Zdrowia RP dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, Mobilnego Punktu Poboru Krwi, czyli nowoczesnego autobusu o wartości 2,5 mln zł, który już od przyszłego roku będzie jeździł po drogach Województwa. Podkarpacki ośrodek jest jednym z trzech w Polsce, które w tym roku otrzymały od resortu sprzęt tego typu.E

 

13-12-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)