REKLAMA
REKLAMA

Stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RP w sprawie Budżetu Miasta Sanoka na 2011 r.

Przedstawiam stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RP w sprawie budżetu Miasta Sanoka na 2011 r. Na początku nowej kadencji jako radni zmierzyliśmy się z jak się okazało niezwykłym wyzwaniem- pracą nad uchwaleniem budżetu Miasta Sanoka.

Z pierwszej komisji budżetowej wyszliśmy zbudowani z nastawieniem, że prace mimo pewnych uwag nasuwających się po otrzymaniu projektu budżetu powinny przebiegać sprawnie i bez większych problemów.

Niestety stwierdzamy, że dalsza praca nad budżetem –„próba” pracy merytorycznej przebiegała w atmosferze całkowitej niedostępności ze strony Urzędu- na żadnym posiedzeniu Komisji nie było Burmistrza, Skarbnika, czy też osoby umocowanej i posiadającej wiedzę, która na bieżąco mogłaby wyjaśniać nasuwające się pytania.

Dopiero korespondencja pisemna radnych ze Skarbnikiem Miasta pozwoliła uzyskać informacje, istotne z punktu widzenia pracy nad budżetem.

Ta niedostępność, pewne „uniki” jakie miały miejsce, zasłanianie się „ograniczeniami ustawowymi” których tak naprawdę nie ma, wywołały zdziwienie nawet wśród radnych blisko współpracujących z Panem Burmistrzem. Konsekwencją tego jest stanowisko Komisji Finansowo Gospodarczej w sprawie opinii prawnej w tym zakresie- na którą z niecierpliwością oczekujemy.

Z prowadzonych rozmów z kolegami samorządowcami (powiat, województwo, gminy) wynika, że w powyższym zakresie praca nad budżetem Miasta Sanoka na 2011 r. była przykładem, w naszym przekonaniu negatywnym przykładem współpracy władzy ustawodawczej z wykonawczą.

W tym miejscu mamy nadzieję, że jest to tylko jednorazowy efekt wyniku wyborczego, który w następnych latach nie będzie wykorzystywany, gdyż utrudnia on pracę nad budżetem.

Jako Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP zagłosujemy za budżetem na 2011 rok.
Nie wszyscy robimy to z pełnym przekonaniem ale jak powiedzieliśmy na początku kadencji dajemy bardzo duży kredyt zaufania Panie Burmistrzu. Mamy nadzieję, że tego kredytu Pan nie roztrwoni i będzie on przynosił pozytywne efekty dla obywateli Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka.

Kończąc przedstawiamy kilka pytań do budżetu-nie oczekujemy na nie odpowiedzi- będziemy do nich wracać i przyglądać się czy były celowe:
– Co dla budżetu Miasta Sanoka będzie oznaczało niezrealizowanie dochodów- udział w podatkach skarbu państwa –podatek dochodowy od osób fizycznych1, osób prawnych2-
wykonanie za 2010 r.- 16.442.394 zł, 1.895.390,76 zł2,
budżet 2011 r.- 20.522.575 zł, 1.875.000 zł2-wzrost dochodów o ponad 4.000.000 zł

– Czy zwiększone o ponad 600.000 zł wydatki bieżące Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będą w trakcie roku zwiększane- w 2010 r. takie zmiany były:
wykonanie 2010 r.- 4.665.655,33 zł –w projekcie budżetu 2010 r. było 4.180.000 zł
budżet 2011 r.- 5.270.700 zł– wzrost o 605.044,67 zł.

– Dlaczego Miasto Sanok samo chce realizować (w projekcie budżetu za 2.500.000 zł obecnie w budżecie za 2.150.000 zł) dokumentację projektową Parku Wodnego- z dokumentu pn. „Park Wodny w Sanoku – Analiza dla celów wszczęcia procedury w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego”- jasno wynika, że ciężar ten miał spoczywać na partnerze prywatnym? Zastanawiamy się czy budować boiska w ramach projektu  „Poprawa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej Sanok – Medzilaborce”– mamy już 45% dofinansowanie, czekamy na oszczędności przetargowe- myślimy, że łatwiej byłoby nam przegłosować zwiększony udział środków własnych w tej inwestycji, niż głosować w uchwalanym dzisiaj budżecie nad inwestycją, której realizacja jak widać na dzień dzisiejszy stoi pod dużym znakiem zapytania.

Podpisy
Maciej Drwięga
Kazimierz Drwięga
Łukasz Woźniczak- Przewodniczący Klubu Radnych PO RP

18-02-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)