REKLAMA
REKLAMA

Szacują szkody po piątkowej nawałnicy

GMINA ZAGÓRZ: Uszkodzone przepusty i drogi dojazdowe. Zalane pomieszczenia szkolne, podtopione boisko sportowe, rozmyte nawierzchnie dróg gminnych – oto skrótowy bilans piątkowej (8 lipca) nawałnicy, która przetoczyła się przez zagórską gminę powodując straty szacowane w setkach tysięcy złotych.

Takich opadów deszczu nie pamiętają najstarsi mieszkańcy miejscowości Czaszyn, która znalazła się w centrum piątkowej nawałnicy. W wyniku oberwania chmury na boisko LKS Czaszyn spadły tony wody zamieniając obiekt sportowy w… staw. W wodzie znalazły się ławki i namioty rozstawione na potrzeby niedzielnego Festynu Parafialnego. W zaistniałej sytuacji energiczne działania podjął Burmistrz Zagórza Ernest Nowak, który działając w porozumieniu z Powiatowym Stanowiskiem Kierowania PSP w Sanoku skierował do akcji dwie jednostki OSP w Czaszynie i Tarnawie Górnej. Dzięki ofiarnej pracy strażaków, którzy przy użyciu specjalistycznych pomp zaczęli usuwać wodę z murawy obiekt na kilkadziesiąt minut przed północą został wstępnie osuszony. – Dziękujemy Panu Burmistrzowi, strażakom z OSP i naszym mieszkańcom za pomoc w usuwaniu skutków żywiołu. Miejmy nadzieje że pogoda nie zniweczy naszego festynu – mówili zgodnie: sołtys Czaszyna – Kacper Kuzio oraz prezes tamtejszej OSP – Jan Giba.

Tymczasem w Zagórzu przy stale padającym deszczu niebezpiecznie zaczęły wzbierać wody potoku poraskiego – jednego z dopływów Osławy. Na szczęście w nocy deszcz stopniowo zaczął zanikać i obyło się bez podtopień. Sobota 9 lipca przywitała mieszkańców Gminy Zagórz słoneczną pogodą odsłaniając większe i mniejsze zniszczenia. Skwapliwie dokumentował je kilkoosobowy zespół urzędników, którzy wspólnie z Burmistrzem Zagórza od wczesnych godzin porannych byli do dyspozycji sołtysów i przewodniczących osiedli. Jak się okazało woda podmyła przyczółki przejazdu przez wspomniany wcześniej potok przy nadoslawskiej promenadzie. Rozszczelnieniu uległo poszycie dachowe nad kilkoma klasami w Gimnazjum Nr 2 w Zagorzu, co spowodowało zalanie parkietów i ryzyko zniszczenia pomocy dydaktycznych. Gwałtowne opady pogorszyły stan powstałego przed kilkunastoma miesiącami na terenie osiedla Dolina usuwiska.
– Od rana szacujemy szkody zgłaszane przez sołtysów, przewodniczących osiedli i naszych mieszkańców. Na chwilę obecną mamy zgłoszenia z sześciu miejscowości. Prace będziemy kończyć w poniedziałek (11.07). Po ich zakończeniu gotowy bilans, wraz ze stosowną dokumentacją zostanie przekazany do wojewody – wyjaśniał podczas sobotnich oględzin Zbigniew Tarnawa – kier. Referatu i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Zagórz.

11-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)