REKLAMA
REKLAMA

Wizyta wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka w Sanoku

SANOK. Na zaproszenie sanockiego Zarządu Powiatowego PSL  gościł w Sanoku wiceminister gospodarki, poseł PSL Mieczysław Kasprzak. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz Sanoka i Zagórza oraz kilkudziesięciu przedsiębiorców.


Minister przedstawił m.in.  działanie uchwalonej niedawno tzw. ustawy deregulacyjnej. Ten obszerny akt prawny zmienia 90 innych ustaw, a wszystko to ma na celu usprawnienie przedsiębiorczości. Jednym z najbardziej odczuwalnych ułatwień jest zastąpienie niemal wszystkich zaświadczeń potrzebnych w działalności gospodarczej zwykłymi oświadczeniami. 

Nie będą też potrzebne wypisy z KRS, a sam numer KRS, a na zwrot VAT-u trzeba będzie czekać tylko 30 dni zamiast 60-ciu. – Tej ustawie nie towarzyszą fajerwerki, ale jest ona kluczowym i długo oczekiwanym rozwiązaniem problemów wielu przedsiębiorstw. Prace nad nią były żmudne, ponieważ wymagały wielu uzgodnień między resortami i zmiany wielu aktów prawnych – wyjaśniał minister Kasprzak.

Minister zachęcał też przedsiębiorców do bezpośredniego zgłaszania innych problemów, które mogłyby być rozwiązane przez Ministerstwo Gospodarki.  – Taki jest sens naszych spotkań, taki jest sens naszej pracy – podkreślała Grażyna Borek, szefowa sanockiego PSL.

Prezes zagórskiego Zakładu Usług Technicznych Marian Hniłka przedstawił problem małych spółek komunalnych, które w myśl obowiązujących przepisów muszą konkurować o pieniądze z takimi molochami jak np. spółka warszawska. Przedsiębiorcy zgłaszali także problem przewlekających się rozliczeń między firmami. Zdarza się, że zaległości sięgają pół roku i w ten sposób wierzyciele kredytują nierzetelnych dłużników.

Przedstawiciele władz Sanoka i Zagórza apelowali o interwencję w sprawie kluczowych traktów komunikacyjnych: sanockiej obwodnicy południowej oraz drogi wojewódzkiej Zagórz-Komańcza-Radoszyce, której remont został zablokowany na skutek protestu jednej z organizacji ekologicznych. 

Burmistrz Zagórza Ernest Nowak apelował, by kruszywo z Komańczy pozyskiwane na budowę autostrady było wywożone pociągami, by nie rujnować drogi będącej i tak w katastrofalnym stanie.

Mieczysław Kasprzak w latach 1998-2001 był starostą powiatu jarosławskiego; poseł na Sejm II, IV, V i VI kadencji, od 2003 r. wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL, od 10 stycznia 2011 wiceminister gospodarki w randze sekretarza stanu.

05-04-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)