REKLAMA
CUK
REKLAMA

Wycinka drzew w Sanoku

SANOK. W Sanoku rozpoczęła się wycinka drzew niebezpiecznych na terenach zielonych. Urząd Miasta usunie ponad 100 drzew zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców.

Wycinka drzew to nie żaden wymysł, a efekt złego stanu zdrowia roślin. Chore drzewa mogą stanowić spore zagrożenie dla spacerujących obok nich mieszkańców i turystów, a także ich mienia. Wycinka poprzedzona została dokładną analizą warunków terenowych, której poddano fragmenty drzewostanu na skarpach o dużej ekspozycji.

Monitorowano zieleń towarzyszącą obiektom użyteczności publicznej: Park Miejski, cmentarze, skwery, pasy przydrożne.

Czynnikami kwalifikującymi drzewa do wycinki były: widoczne owocniki grzybów fitopatogenicznych w obrębie pnia i głównych konarów, widoczne objawy zamierania drzew, objawy zrywania korzeni (szczeliny w podłożu), rozległe dordzeniowe ubytki w obrębie pni drzew, duże nachylenie pnia i korony nad obiektami oraz drzewa dziuplaste z widocznymi oznakami zamierania. W parku wycince podlegają również drzewa porażone różnymi chorobami – mówi Piotr Kutiak, ogrodnik miejski Urzędu Miasta w Sanoku.

W okresie letnio-jesiennym Urząd Miasta Sanoka wystąpił z wnioskami do Starostwa Powiatowego przygotowując dokumentację do usunięcia ponad 100 szt. drzew. Pod uwagę wzięto również drzewa stwarzające zagrożenie z średniej klasy ryzyka i drzewa zagrażające bezpieczeństwu na obrzeżach parku, które docelowo usunięte, stworzą strefę buforową.

W ich miejsce posadzone będą drzewa ozdobne w ramach nasadzeń rekompensacyjnych określonych w decyzjach. Poza wycinką w pasach drogowych, parku miejskim, na cmentarzach, zostanie usunięty posusz, czyli martwe konary i gałęzie na 5-ciu pomnikach przyrody przy ul. Mickiewicza (tzw. „Gaj Mickiewicza” przy SDK). Wycinka będzie trwać do połowy grudnia. Ostatnie tego typu cięcia w parku, miały miejsce w latach 2005/2006.

Agnieszka Frączek – rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sanoku i Piotr Kutiak

29-11-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)