REKLAMA

„Święto Kół Gospodyń Wiejskich – 90 lat Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki”

GMINA SANOK. Serdecznie gratulujemy KGW Pakoszówka długoletniej tradycji oraz życzymy kolejnych 90. lat! Świętowanie tak wyjątkowego jubileuszu odbyło się 30 września 2012r w miejscowości Pakoszówka.

Lokalna Grupa Działania Dolina Sanu współorganizowała z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich imprezę „Święto Kół Gospodyń Wiejskich – 90 lat Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki”.

W imprezie wzięli  udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Sławomirem Mikliczem i Starostą Sanockim Sebastianem Niżnikiem oraz Panią Anną Hałas i Agnieszką Haduch; przedstawicielki KGW z terenu powiatu sanockiego, OSP z Pakoszówki, środowisko szkolne i przedszkolne, mieszkańcy Pakoszówki i okolic, itd. (około 200 osób).


Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, sprawowaną w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Pakoszówce, następnie uczestnicy przemaszerowali w takt melodii Orkiestry Dętej  do Wiejskiego Domu Kultury w Pakoszówce.

Gości przywitała przewodnicząca Koła Gospodyń w Pakoszówce, Pani Czesława Adamiak, następnie historię Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki przedstawiła Pani Aleksandra Ciupa.

O KGW w Pakoszówce
KGW w Pakoszówce ma bogatą historię. Powstało w 1922 roku. Od początku popularyzowało oświatę we wsi, aktywnie wspierało istniejącą Drużynę Bartoszową, organizację Sokół oraz OSP. Początkiem lat 30-tych zorganizowano trzy stopniowe kursy przysposobienia rolniczego. W 1934 r. odbyły się jedne z pierwszych powszechnych kursów gotowania, pieczenia oraz szycia. W latach 1937-39 ponownie organizowano kursy gotowania i pieczenia oraz cykl pogadanek na temat higieny, zdrowia i prawidłowego prowadzenia gospodarstw domowych. Po wojnie było ono jednym z pierwszych kół na ziemi sanockiej organizujących się przy Samopomocy Chłopskiej. W 1945 r. przy KGW działało Przysposobienie Rolnicze rozpowszechniające wśród mieszkańców oświatę rolniczą, niosło postęp i fachowość do wiejskich gospodarstw. W kolejnych latach kobiety z KGW organizowały systematycznie kursy gotowania i pieczenia, kroju i szycia, haftowania i robót ręcznych. Były współorganizatorkami kursów przysposobienia rolniczego, szkoleń rolniczych i drobiarskich. Prowadziły wychowalnie kurcząt, brały czynny udział w nowych inicjatywach wsi. Wspierały i pomagały w pracach przy budowie nowej szkoły podstawowej, wiejskiego domu kultury czy przedszkola. KGW w Pakoszówce postrzegane było jako jedno z aktywnych kół na terenie powiatu i gminy Sanok. Inspirowane dawną tradycją KGW stara się być dziś nadal aktywne, pełne nowych inicjatyw na rzecz Pakoszówki i przyczyniać się do jej rozwoju.


Uczestnicy imprezy mogli podziwiać występy:

– pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki (przyśpiewki ludowe),
– dzieci z przedszkola w Pakoszówce (wiązanka tańców ludowych),
– uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pakoszówce (tańce narodowe),
– Orkiestry Dętej Działającej przy OSP w Pakoszówce,
– Kapeli Ludowej KAMRATY
– Kapeli Biesiada.

Chcąc docenić i wypromować  dorobek kulturowy i kulinarny Koła Gospodyń Wiejskich w Pakoszówce zorganizowana była wystawa rękodzieła oraz degustacja potraw regionalnych. Podziwiać można było ozdoby z bibuły, haftowane serwety, pięknie zdobione przedmioty użytkowe, kompozycje kwiatowo – warzywne itd. Panie z KGW w Pakoszówce w sposób perfekcyjny zaprezentowały potrawy regionalne, kiedyś często goszczące na stołach.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na jubileusz 100-lecia!

Uroczystość „Święto Kół Gospodyń Wiejskich – 90 lat Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki” dofinansowana była  z  funduszu Krajowej sieci obszarów Wiejskich.


03-10-2012
Poprzedni artykuł:
«
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.