REKLAMA
REKLAMA

45% dotacji z Narodowego Funduszu – podsumowanie 2012 roku

Od czerwca 2010 informujemy o uruchomionych dotacjach na zakup i montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dopłat do kredytów na taką inwestycję osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym nie podłączonym do sieci ciepłowniczych w wysokości 45% poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

 

Według danych z dn. 30-11-2012 r. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożono 32784 wniosków kredytowych na zakup instalacji słonecznych na łączną kwotę ok. 217606 tys. zł. – tak podaje NFOŚiGW na swojej stronie internetowej. Średni koszt zakupu 1m² kompletnej instalacji kolektorów wyniósł 2,28 tys. zł/m2. (mniej niż wymagana kwota w programie dofinansowania – 2,5 tys. zł/m² ), natomiast średnia kwota dotacji to ok. 6,6 tys. zł. Średnia powierzchnia zainstalowanych kolektorów słonecznych to około 6,6 m². Najczęściej zastępowanym źródłem energii był węgiel kamienny (55,9%), następnie energia elektryczna (20,9%), gaz ziemny (14,4%), inne (8,8%).

Na podstawie ilości napływających wniosków kredytowych do banków było wiadomo, że pula dofinansowania przyznana na dany rok z NFOSiGW szybko się skończy. Niektóre banki występują więc z wnioskiem do Narodowego Funduszu o przesunięcie części kwoty zaplanowanej dla nich na dany rok. Zarząd NFOŚiGW przychylnie podchodząc do tego typu wniosków, zwiększa wsparcie dla klientów na kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej. „Przewidujemy, że jeszcze w tym roku, do końca sezonu budowlanego, zainteresowanie nadal będzie duże. Według niektórych producentów również zimą inwestorzy będą chcieli montować kolejne zestawy kolektorowe na własnych budynkach” – podaje NFOŚiGW. Musimy jednak pamiętać, że coroczne przesunięcie środków przewidzianych na kolejny rok do roku bieżącego spowoduje, że dotacja szybciej się skończy!

NFOŚiGW początkowo zarezerwował 300 mln zł na wypłaty dotacji do umów kredytu zawieranych w latach 2010-2014, jednak w wyniku dużego zainteresowania dopłatami, w lipcu 2012 budżet Programu został zwiększony do 450 mln zł. Szacuje się, że środki te pozwolą na ok. 70-75 tys. inwestycji. Celem programu jest montaż kolektorów słonecznych o powierzchni 200 tys. m², co pozwoli na produkcję energii na poziomie 356 tys. GJ rocznie i tym samym ograniczenie emisji CO2 o około 35 tys. ton rocznie. Dopłaty do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych, zaoferowane w tym roku po raz pierwszy w historii NFOŚiGW osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym, sporo zmieniły na rynku producenckim oraz wśród inwestorów indywidualnych.

Wymogi kwalifikujące do otrzymania dotacji musi spełniać nie tylko klient. Dotyczy to również producentów. Wszystkie produkty na które udzielana jest dotacja muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Kolektory firmy Solartime posiadają europejski certyfikat Solar Keymark, potwierdzając tym samym wysoką jakość produktów. Każdy składany wniosek o kredyt i dotację, dotyczący inwestycji solarnej prowadzony przez naszą firmę posiada w załączniku potwierdzenie tej jakości.

Jesteśmy firmą z dużym doświadczeniem, wyspecjalizowaną tylko i wyłącznie w sprzedaży, doborze i montażu kolektorów słonecznych. Przeprowadzamy całą inwestycję od początku do końca co gwarantuje zadowolenie klienta. Przed rozpoczęciem inwestycji wnikliwie doradzamy i dobieramy instalację oraz pomagamy w uzyskaniu dotacji a następnie przeprowadzamy jej montaż, zaś w późniejszym okresie dbamy o dotrzymanie terminów przeglądów okresowych. Oczywiście każda osoba ubiegająca się o dofinansowanie do takiej inwestycji to zupełnie inny przypadek. Każdy – podobnie jak ma indywidualne warunki zamieszkania – tak samo ma indywidualne warunki kredytowe. Dlatego potrzebne jest spotkanie w miejscu inwestycji oraz rozmowa z naszym pracownikiem.

Zadowoleni, korzystający z darmowej ciepłej wody dzięki naszym urządzeniom klienci są naszą najlepszą wizytówką. Tylko w woj. podkarpackim zrealizowaliśmy ok. 1400 instalacji solarnych. Nie ma w tej chwili w gminy, gdzie nie byłoby naszych kolektorów. Rzeszów, Strzyżów, Łańcut, Mielec, Przeworsk, Lubaczów, Przemyśl, Jarosław, Sanok, Krosno, Jasło, Ustrzyki, Lesko, Solina- setki zadowolonych użytkowników, którzy sprawdzili efektywność instalacji Solartime we własnym domu.

Naszych kolektorów nie można kupić w Internecie! Sukcesem Solartime jest fakt, że indywidualnie podchodzimy do każdego klienta. Telefonicznie udzielamy pierwszych porad, jednak ostateczną wycenę inwestycji sporządzamy bezpłatnie, na miejscu planowanej inwestycji, co gwarantuje prawidłowy dobór systemu.

Jak się okazuje grudzień, to najlepszy okres na takie działania. Przejście przez całą procedurę przygotowania potrzebnej dokumentacji do banku, opracowanie indywidualnych projektów instalacji zajmuje około miesiąca. W bankach rozpatrzenie wniosku obecnie zajmuje ok.2 tygodni. Końcem lutego będzie można planować montaże a od miesiąca marca, wraz z nadchodzącą wiosną, możemy zacząć korzystać z systemu solarnego.

 

Zapraszamy wszystkie osoby do skorzystania z bezpłatnych konsultacji.

Sanok, ul. Rymanowska 52

Polecamy również kontakt telefoniczny: 13 46 46 120, 515 155 900

www.solartime.pl

 

31-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook