REKLAMA
REKLAMA

Aby skuteczniej leczyć nowotwory u dzieci (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka odbyło się szkolenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu diagnostyki, leczenia i pomocy dzieciom z chorobą nowotworową zatytułowane: „NIE-nowotworom u dzieci”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Ronalda McDonalda, Burmistrza Miasta Sanoka i Stowarzyszenie SANITAS.

W szkoleniu uczestniczyło 28 lekarzy, którzy spotkali się z wybitnym hematologiem, onkologiem,  prof. Jerzym R. Kowalczykiem oraz zespołem doświadczonych  onkologów UM w Lublinie: dr hab. Marzeną Samardakiewicz,  dr n. med. Krzysztofem  Kąskim, dr n. med. Marią Stefaniak, dr n. med. Anną Jamroz-Wiśniewską.

– Dziedzina chorób nowotworowych wciąż się zmienia. Zmieniają się sposoby leczenia oraz metodyka badań. Dzisiejszymi metodami jesteśmy w stanie wyleczyć 80% małych pacjentów. Natomiast pozostałe 20% jest w rękach lekarzy pierwszego kontaktu. Szkolenia takie przeprowadzane są po to, aby dawały szansę lekarzom pierwszego kontaktu na ciągły rozwój
i dostęp do coraz to nowszej wiedzy na ten temat. Jeśli dziecko trafi do ośrodka specjalistycznego w początkowym etapie choroby, wówczas szansa dziecka na wyzdrowienie jest ogromna, a czas leczenia i cierpienia zdecydowanie krótszy i o to w tych szkoleniach nam chodzi – prof. Jerzy R. Kowalczyk.

Poruszane były ważne tematy jak:

– Wczesne objawy i diagnostyka nowotworów OUN
– Wczesne objawy białaczek u dzieci
– Wczesne objawy i diagnostyka nowotworów litych u dzieci
– Powiększenie węzłów chłonnych
– Centralne dojścia żylne – zasady postępowania
– Psychologiczne aspekty rozpoznania choroby nowotworowej u dzieci – informowanie
o chorobie
– Problemy psychologiczne dzieci w trakcie i po leczeniu choroby nowotworowej
– Współpraca lekarza rodzinnego z ośrodkiem specjalistycznym w leczeniu dziecka chorego
na nowotwór
– Problemy edukacyjne dzieci z chorobą nowotworową

– Cieszę się że mogłam uczestniczyć w dzisiejszym szkoleniu. Zwłaszcza że szkolenie było na miejscu. Z pewnością nie był to czas stracony. Wspaniała komunikacja prelegentów, sposób przekazu, dużo faktów praktycznych. Było to bardzo wartościowe spotkanie. Czekam na następne szkolenieuczestniczka szkolenia.

Była to ogromna bomba wiedzy bardzo przydatnej, pediatrycznej, która pozwoliła na rozwianie wielu wątpliwości w pracy POZ. Miałam okazję zdawać egzamin u prof. Jerzego Kowalczyka. Jest on wspaniałym hematologiem i onkologiem dziecięcym o ogromnej wiedzy, którą dziś zechciał się z nami podzielić. Oby więcej takich szkoleń i fantastycznych  wykładowców na które zapisuje się jako pierwszauczestniczka szkolenia.

Każdy z uczestników otrzymał publikacje „Od objawu do nowotworu, wczesne rozpoznawanie chorób nowotworowych u dzieci”, pod redakcją prof. Alicji Chybickiej oraz „Przejść przez chorobę nowotworową u dziecka” pod redakcją prof. Jerzego R. Kowalczyka.

– Bardzo się cieszę, że pomimo dnia wolnego, wielu lekarzy poświęciło swój czas, by uczestnicząc w spotkaniu rozwijać swoją wiedzę. Jest to dowód Ich wrażliwości, służby drugiemu człowiekowi oraz troski o zdrowie i życie małego pacjenta – Anna Nowakowska – SANITAS.


 

26-11-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)