REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Badania archeologiczne znacznie droższe, niż zakładano pierwotnie

SANOK. 18 kwietnia br, ekipa archeologów wkroczyła na Plac Św. Michała aby w wybranych punktach, przeprowadzić badania archeologiczne, konieczne w momencie realizacji podobnych inwestycji, jak sanocka rewitalizacja Placu Św. Michała wraz z przyległymi ulicami.

Bardzo szybko okazało się, że pod płytą asfaltu i XIX bruku z otoczaków kryją się liczne fragmenty fundamentów lub murów z elementami krypt, prawdopodobnie kościoła  Św. Michała. Ponadto bardzo często natrafiano na pochówki.


Po blisko miesiącu prac (15 maja) na miejscu badań pojawił się konserwator zabytków. Zapadła jedyna decyzja, jaka w momencie podobnych odkryć mogła zapaść. Należy przebadać cały teren Placu Św. Michała. – Trzeba przede wszystkim znaleźć zarysy murów kościoła Św. Michała – podkreślał podczas wizyty w Sanoku, Antoni Bosak z krośnieńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Na powierzchni całego placu, mamy przebadać teren do głębokości 60 cm – tłumaczył archeolog Piotr Kotowicz.

60 cm to granica, która podczas prac rewitalizacyjnych zostałaby zniszczona. Rozszerzenie zakresu prac badawczych na Placu Św. Michała ma  jednak dwie płaszczyzny. Pozwala dokładniej poznać historię naszego miasta. Badania archeologiczne to jednak dodatkowy wydatek finansowy dla Sanoka.
– Planowane w projekcie badania archeologiczne opiewają na kwotę ok. 170 tys. zł. Konserwator zabytków podczas ostatnie wizyty zadecydował, iż należy rozszerzyć zakres badań na obszar całego placu, na głębokość 60 cm. Podroży to koszt prac związanych z badaniami o ok. 750 tys. zł. – informuje Agnieszka Frączek, rzecznik prasowy UM Sanok.

Miasto nie ma zarezerwowanych takich środków na dodatkowe prace. Szukana jest pomoc finansowa w różnych instytucjach, m.in. w Urzędzie Marszałkowskim, Ministerstwie Kultury. Będą również kierowane wnioski do Rady Miasta o przesunięcia budżetowe na ten cel.

Na szczęście nie ma obawy, że w związku z rozszerzeniem zakresu prac inwestycja nie zostanie zrealizowana w terminie.
– Na ten moment nie przewidujemy żadnych opóźnień w realizacji projektu. Prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem – dodaje rzecznik urzędu.

Bieżące informacje oraz dotychczasowy przebieg badań archeologicznych  znajdziecie Państwo w zakładce „RAPORT ARCHEOLOGICZNY z Placu Św. Michała”.


AKTUALIZACJA:
Kwota 750 tys. zł. nie dotyczy stricte badań archeologicznych. Jest to kwota jaką musi wydatkować miasto w związku z decyzją konserwatora o poszerzenia badań na całym Placu Św. Michała w Sanoku.

Koszt samych badań archeologicznych nie wynosi więc 750 tys. zł, a 460 tys. zł.

M.P.


21-06-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)