REKLAMA
REKLAMA

Kolektory słoneczne – duży komfort, ogromne oszczędności

Nadeszła wiosna, czas myślenia o tym, co moglibyśmy zmienić w naszych domach. Może w tym roku warto zainwestować w coś, co szybko nam się zwróci a jednocześnie znacząco podwyższy standard naszego codziennego życia? To idealny moment na podjęcie takiej decyzji, ponieważ za chwilę wyłączymy ogrzewanie naszych domów i zaczniemy niepotrzebnie tracić czas i pieniądze na podgrzewanie samej wody użytkowej. Dzięki kolektorom słonecznym, o samodzielnym grzaniu wody i wydatkach z tym związanych możemy zapomnieć aż do kolejnej zimy.


Codziennie uczymy się obowiązku zmniejszania odpadów i poszukiwania bezpiecznych dla środowiska sposobów uzyskiwania energii i oszczędnego korzystania z zasobów surowcowych i biosfery. W krajach Unii Europejskiej funkcjonują już gospodarstwa ekologiczne. W Polsce ten sposób gospodarowania zaczyna się dopiero rozwijać.

Kolektory słoneczne bardzo dobrze radzą sobie już w marcu, a od kwietnia do września, pokrywają prawie w 100 procentach zapotrzebowanie na ciepłą wodę, podnosząc jej temperaturę aż do 90 stopni Celsjusza. W pozostałych miesiącach w znacznym stopniu odciążają nasze piece, ponieważ wstępnie podgrzewają wodę.

Oszczędność pieniędzy to najbardziej przekonujący argument przemawiający za kolektorami słonecznymi. Dzięki nim uzyskamy około 60% oszczędności w roku, co daje w domowym budżecie ok. 2 tysięcy złotych, ale niekiedy są to nawet wyższe kwoty. Ogromne znaczenie mają też oszczędności czasowe. Dzięki kolektorom nie musimy latem palić w piecu, więc unikamy uciążliwej i brudnej pracy, ciągłego pozbywania się popiołu i nieustannego sprzątania. Możemy w ciągu roku odzyskać dla siebie ponad 100 godzin i przeznaczyć je na inne zajęcia w tym najlepszym w roku, letnim półroczu. Przy dobrze dobranej instalacji, kolektory to więc nie tylko opłacalna inwestycja, ale pełen komfort od strony użytkowej.

Produkcja energii cieplnej ze słońca nic nie kosztuje. Po początkowej inwestycji uzyskuje się czyste korzyści ekonomiczne. Kolektory są długowieczne – czas ich eksploatacji przewidziany jest na dziesięciolecia. Dlatego warto dobrze przemyśleć planowaną inwestycję. Od wybranego sprzętu będzie bowiem zależeć nasza wygoda i wysokość naszych oszczędności przez kolejnych 30 lat. Dobrze jest więc zastanowić się dwa razy i nie kierować się wyłącznie ceną, ale zwrócić uwagę na najważniejsze osiągi kolektorów. Są dwa parametry, które obowiązkowo należy sprawdzić – temperaturę stagnacji, która nie może przekraczać 200 stopni Celsjusza oraz sprawność optyczną kolektora, która powinna mieć wartość co najmniej 80%. Nie wgłębiając się w szczegóły, można stwierdzić, że od pierwszego parametru zależeć będzie nasza wygoda, a od drugiego wysokość naszych oszczędności. Warto też sprawdzić dodatkowe funkcje – czy system posiada tzw. tryb urlopowy, który przyda się, kiedy całą rodziną wyjedziemy na wakacje i nie będziemy korzystać z kolektorów oraz, czy można rozpuścić śnieg z kolektora dzięki chwilowemu skierowaniu ciepła z kotłowni na dach. Warto też zapytać o kraj pochodzenia systemu solarnego. Pamiętajmy – to inwestycja na lata, więc jakość całej instalacji ma tutaj kluczowe znaczenie.

Systemy solarne bezproblemowo instaluje się w już wykończonych i zamieszkiwanych domach, ponieważ przy instalowaniu wykorzystuje się m.in. wolne przewody kominowe. Sam montaż trwa 1-2 dni, a roboty nie powodują w domu bałaganu. Instalować je można nie tylko w domach, ale wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ciepła woda, np. blokach, urzędach, hotelach, restauracjach, basenach.

Podgrzewając wodę tradycyjnie, spalamy źródła energii i do atmosfery przedostają się szkodliwe i trujące związki. Jeden dom emituje rocznie nawet kilka ton zanieczyszczeń do środowiska. Kolektory zaś to czysta energia. W praktyce oznacza to nawet 60% zanieczyszczeń mniej.

Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dla osób indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych program częściowych dopłat do spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Naprawdę, grzech nie skorzystać z takiej okazji, bowiem takie dofinansowanie wynosi – uwaga – aż 45% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych.

Bardzo ciekawą propozycję dotyczącą kolektorów słonecznych ma dla swoich klientów firma Solartime, z siedzibą w Sanoku, przy ul. Rymanowskiej 52, oferująca najwyższej klasy systemy solarne. Firma wyręcza swoich klientów w uciążliwym załatwianiu formalności związanych z uzyskaniem dotacji na kolektory słoneczne, zapewniając im kompleksową obsługę także w tym zakresie. Pośredniczy ona w staraniach o uzyskanie dotacji, a klient nie wychodzi z domu, gdyż wszystkie formalności załatwia za niego przedstawiciel Solartime. Wystarczy umówić się na spotkanie z przedstawicielem, który przyjeżdża do domu klienta i udziela całkowicie bezpłatnych konsultacji w zakresie doboru optymalnej instalacji i sposobu uzyskania dotacji. Warto też nadmienić, że posiadają oni najwyższej jakości, niemieckie kolektory słoneczne, o bardzo dobrych parametrach technicznych oraz ogromne doświadczenie w montażu instalacji i ich serwisowaniu. Więcej można przeczytać na ich stronie internetowej: www.solartime.pl.

Już dziś umów się na bezpłatną konsultację!
Tel. 13 46 46 120 , 515155900

Zapraszamy do naszego oddziału w Sanoku
ul. Rymanowska 52
www.solartime.pl

 

TEKST SPONSOROWANY

10-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook