REKLAMA
REKLAMA

Kolektory słoneczne na naszym rynku!

Postaramy się Państwu pokazać jak fizycznie odróżnić kolektory słoneczne chińskiej produkcji bardzo często o tragicznych parametrach grzewczych a sprzedawanych jako markowe wyroby. Na Polskim rynku jest sprzedawanych około 90% kolektorów chińskiego pochodzenia.

Ale prawie żadna z firm sprzedająca te kolektory nie chce się do tego przyznać. Czy dla tego, że są to dobre jakościowo produkty posiadające niejednokrotnie  certyfikat? W tym miejscu przytoczymy fragment dyskusji na jednym z portalu internetowego pozostawiając go bez komentarza:

… „Jest mi trochę łatwiej bo mam firmę w Chinach i wśród moich znajomych są Chińczycy którzy użytkują takie rzeczy. Panie Piotrze wiadomo, ze w Chinach powstaje masę fabryk, ale wiele kopiuje często wadliwe rozwiązania i trzeba sprawdzić które robią dobrej jakości produkt. Dzisiaj jest w modzie jest ekologia, wiec powstaje masę fabryk je robiących, jutro wybuchnie moda na cos innego i będzie powstawać masę kolejnych fabryk. Chińczycy to bardzo pragmatyczni ludzie i bardzo szybko łapią wybuchające trendy. Ręczę, ze mój znajomy, który produkował wieszaki, a teraz produkuje kolektory, za jakiś czas przerzuci się na inną chodliwa produkcje. Ale czy Pan myśli, ze jego kolektory są dobrej – europejskiej jakości? Oczywiście nie.

Czy wie Pan, ze prawie 80-85% chińskich  producentów kolektorów słonecznych robi towar, który w naszej strefie klimatycznej wysiądzie po roku, no może po dwóch jesienno-zimowych sezonach?

Powodów jest kilka, np. tańsze materiały z którego zbudowany jest zbieracz (belki głównej) kolektora, a szczególnie boczne zamknięcie belki głównej, czy izolacja samego zbieracza. Oczywiście Chińczycy często mogą nawet sami tego nie wiedzieć, używają takich materiałów i rozwiązań, „nie ma problemu tak robią wszyscy” – usłyszymy od nich, ale co potem?”

www.biznesforum.pl/panele-solarne-z-chin-vt30711.html

Podstawowym elementem kolektora słonecznego sprowadzanego z Chin jest tak zwana gorąca rurka, head pipe czy nazywana czasem jako ciepłowód jako szczytowe i najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie techniki solarnej jak twierdzą importerzy.

Są firmy, które również na tej zasadzie oparły odzysk ciepła z kolektora słonecznego ale technicznie wykonane są w całkiem inny sposób niż te na rysunkach poniżej i swe rozwiązania mają zastrzeżone patentami. Na rysunku 1 i 2 pokazano wygląd takiej rury wraz z zasadą jej działania Dzisiaj jest w modzie jest, ale co potem?”

www.biznesforum.pl/panele-solarne-z-chin-vt30711.html

 

Właśnie po tym podstawowym elemencie poznamy kolektor chiński, bo tylko oni produkują w ten sposób!

Zmontowany  kolektor jednak czasami trudno odróżnić od tych produkowanych w europie a na obudowach magistral jest bardzo często logo „importera” ale pewne wzornictwo utarło się w Chinach co można bardzo łatwo zweryfikować na portalu www.alibaba.com skąd pochodzą poniższe zdjęcia.

Dla porównania przedstawiamy poniżej niemiecki kolektor próżniowy firmy NARVA.

Oprócz samych kolektorów próżniowych sprowadzany jest również osprzęt do budowy instalacji solarnych w postaci tak zwanych grup solarnych i modułów elektroniki, których zdjęcia prezentujemy poniżej.

Część z tych wyrobów uzyskało certyfikaty w ośrodkach badań kolektorów. Ponieważ stosowane i obowiązujące normy dotyczące kolektorów słonecznych nic nie wspominają o minimalnych uzyskach energetycznych jakie powinien spełniać kolektor słoneczny za to poświęcone są sposobom ich badania więc każdy kolektor przysłany do badań uzyskuje takie świadectwo z raportem ich badań.

Drodzy Państwo…

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja solarna pozwala zaoszczędzić 60% – 70% rocznych wydatków na podgrzewanie wody. To wszystko warunkuje stałe i wieloletnie korzyści ekonomiczne.

W skład zestawu solarnego CWU wchodzi kolektor słoneczny, montowany najczęściej na dachu budynku, który jest połączony elastycznymi przewodami karbowanymi, nierdzewnymi z zasobnikiem wody użytkowej oraz z zespołem pompowo-sterowniczym, który wymusza cyrkulację płynu roboczego i kieruje pracą pompy.

Informacje o prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu otrzymujemy za pomocą zaawansowanego regulatora który jednocześnie steruje pracą układu solarnego.

W grupie kolektorów słonecznych możemy wyróżnić najbardziej popularne kolektory płaskie.

Kolektory płaskie

Kolektor płaski ST 191DE, charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością, powyżej 80,6% potwierdzoną certyfikatem Solar Keymark. Jego stabilna i bardzo solidna obudowa gwarantuje efektywną pracę w trudnych warunkach. Zastosowano w nim innowacyjną izolację w postaci płyty warstwowej PIR-extra 20mm, co pozwala na niską wagę pustego kolektora, tylko 32,5kg.

Wężownicowy układ przewodów wewnętrznych (meander) gwarantuje równomierny przepływ we wszystkich kolektorach pracujących w układach bateryjnych oraz wysoki i równomierny odbiór ciepła ze wszystkich kolektorów. Zaletą jest jego bardzo niska temperatura stagnacji 191°C co gwarantuje duże bezpieczeństwo eksploatacji.

Dotacje:

Każda osoba fizyczna i wspólnota mieszkaniowa (nie podłączona do sieci ciepłowniczej) może się ubiegać o kredyt w bankach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wynosi 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Dopłaty dotyczą zarówno zakupu kolektorów jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów:

-sporządzenia projektu instalacji,
-zakupu zestawu solarnego,
-montażu zestawu.

Warunkiem uzyskania dotacji jest zakup zestawów solarnych, które odpowiadają wymaganiom NFOŚiGW. Nasza firma pośredniczy pomiędzy Kredytobiorcą a bankiem i pomaga w kompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz uzyskaniu dotacji. Dlatego można mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone prawidłowo i szybko.

Dlaczego warto kupić kolektory w firmie Solartime?

1. Mają Państwo pewność, że zakupione kolektory posiadają certyfikaty wymagane do tego aby otrzymać dotację.
2. Nasi doradcy techniczni pomogą dobrać zestaw najbardziej optymalny do Państwa potrzeb i oczekiwań.
3. Wykonamy profesjonalny projekt
4. Montażu dokonują tylko autoryzowani przez nas instalatorzy.
5. Pomożemy Państwu we wszystkich formalnościach związanych z kredytem i dotacją.
6. Gwarantujemy najwyższą jakość zestawów solarnych

Dlaczego nie zaleca się kupowania kolektorów na własną rękę?

1. Istnieje ryzyko zakupu kolektorów, które nie maja certyfikatów co spowoduje, że nie otrzymają Państwo dotacji.
2. Ewentualne problemy z gwarancją ( producent winą za błędne działanie systemów obarcza montaż – instalator zaś produkt)
3. Źle dobrany zestaw solarny nie dostosowany do potrzeb odbiorcy.
4. Problemy z serwisem – brak opieki profesjonalnej firmy serwisowej.

Z naszego doświadczenia wynika, że nawet 50% zamontowanych instalacji działa wadliwie.

Wysoka jakość techniczna kolektorów płaskich ST 191 DE lub próżniowych P 10 DE to nawet 80 % sprawności. W dzień słoneczny z 1000 W/m² energii słonecznej można uzyskać do 800 W zamienionych w ciepło. 10 lat gwarancji na kolektory oraz poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja solarna pozwala zaoszczędzić 50% – 70% rocznych wydatków na podgrzewanie wody.

Jeśli Państwo macie jakieś pytania prosimy o kontakt:
Sanok, ul. Rymanowska 52
Tel. 13 46 46 120
Tel. 515 155 900   lub   515 155 903
Serdecznie zapraszamy!

NASZE NIEKTÓRE REALIZACJE:

16-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook