REKLAMA
REKLAMA

„Len na salony”

CZARNA/BIESZCZADY. Która z pań nie chciałaby włożyć na siebie  sukienki, jakiej nie ma żadna inna kobieta na świecie? Czy nie byłoby miło nosić na sobie prawdziwe dzieło sztuki?

A jeśli  dodać, że wiąże się to równocześnie z obcowaniem z jednym z najdoskonalszych materiałów, jakie ludzkość wymyśliła? Pozostaje już tylko dodać, że spełnienie tych życzeń jest absolutnie w zasięgu ręki i wcale nie jest to początek bajki….

Galeria „Barak” w Czarnej zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Len na salony!”, na którą złożą się autorskie kolekcje odzieży lnianej Doroty Panek, Doroty Zielińskiej i Mirosławy Cichacz – Kotapki.

Ziarno lnu od stuleci wykorzystywano jako lekarstwo, pożywienie, paszę, wytłaczano z niego olej jadalny, służący do wyrobu mydła, kitu i pokostu. lniane służyły różnym warstwom społecznym – trafiały na królewskie dwory, gdzie z tych najcieńszych szyto delikatne i przewiewne koszule i bieliznę, a z grubszych pościel i obrusy; jednak prawdziwym bogactwem były dla prostego ludu. Płótno tkano w każdej wsi. Wykonanie odzieży zamykało się w obrębie jednego gospodarstwa – czynności niezbędnych do wykonania zwykłej koszuli naliczono aż 40! Do wszystkiego używano prostych narzędzi, krój także był uproszczony, opierał się na regularnych formach, a jednak wiele z tych ubiorów, szczególnie odświętnych, do dziś zachwyca precyzją i niezwykłą misternością wykonania. Nie można było się spieszyć, wszystko musiało dokonać się we właściwym czasie i odpowiednim tempie, przy użyciu siły rąk i według zasad przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Nie dziwi więc fakt, że samodzielnie wykonana koszula, którą dziewczyna ofiarowywała chłopakowi, była znakiem i dowodem miłości.

Współczesna produkcja włókiennicza, mimo ciągłych innowacji technologicznych, nie wynalazła tkaniny doskonalszej niż naturalny len – przewiewnej, higroskopijnej, przyjaznej alergikom i szlachetnie wyglądającej.

Po len – wzorem największych kreatorów mody – sięgają również bohaterki wystawy „Len na salony!”.

Mirosława Cichacz – Kotapka wykonuje lniane koszule wyszywane karpackim haftem krzyżykowym – tzw. soroczki. Odtwarza tradycyjne wzornictwo i kolorystykę koszul, w których przed laty chodzili Łemkowie, Bojkowie, Hucułowie.

Dla Doroty Panek tworzenie ubrań z lnu jest wypadkową wielu czynników – z jednej strony zauroczenia światem wielkiej mody, z drugiej fascynacji prostymi formami i bogatym zdobnictwem strojów ludowych, szczególnie z rejonu Europy Środkowej i Wschodniej.
Stroje lniane dla malarki Doroty Zielińskiej to nieco inne od lnianego blejtramu – podłoże obrazów. Na jej sukniach, torbach, apaszkach powstają prawdziwe obrazy kwiatów, łąk, pejzaży.

Proces tworzenia u wszystkich artystek nawiązuje do dawnych sposobów – ubiór wykonuje jedna osoba, od projektu, poprzez szycie, po zdobienie i wykończenie.  Powstają w ten sposób  stroje unikatowe, modele wykonane w pojedynczych egzemplarzach, w całości ręcznie wykonane.

Na wernisaż zapraszamy 14 lipca 2012 o godz. 19.30 do Galerii „Barak” w Czarnej.

Wystawę otworzy pokaz mody, uświetni go staropolskim repertuarem muzycznym Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli.

Wystawa czynna będzie „do wyczerpania zapasów”.

09-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)