REKLAMA
REKLAMA

BRZOZÓW24.PL : Nie ma pieniędzy na ośrodek transplantacji szpiku w Brzozowie (VIDEO HD)

BRZOZÓW24.PL : Nie ma pieniędzy na ośrodek transplantacji szpiku w Brzozowie (VIDEO HD)

BRZOZÓW24.pl / PODKARPACIE. W Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie nie powstanie oddział onkologii dziecięcej. Taka decyzja zapadła w Rzeszowie. Nie ma też pieniędzy na dokończenie pawilonu onkologicznego, w którym planowano utworzyć ośrodek transplantacji szpiku.

Dorota Mękarska

W 2011 roku narodziły się poważne plany uruchomienia w brzozowskim szpitalu onkologii dziecięcej. Oddział miał powstać, aby kontynuować leczenie dzieci zdiagnozowanych w specjalistycznych klinikach. Dzięki brzozowskiej placówce mali pacjenci nie musieliby dojeżdżać na leczenie do Krakowa, czy Warszawy. W połowie br. nastąpiła jednak zmiana planów. Okazało się, że w budżecie wojewódzkim zarezerwowano pieniądze na utworzenie onkohematologii dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Za taką lokalizacją przemawia fakt, iż funkcjonuje tam kompleks wielu specjalności pediatrycznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania onkohematologii, a mianowicie oddział intensywnej terapii dla dzieci, oddział chirurgii dziecięcej, oddział ortopedii i traumatologii dziecięcej, pododdziały neurologii, endokrynologii, pulmonologii i gastrologii dziecięcej, a także poradnie specjalistyczne dla dzieci – napisał Sławomir Miklicz, członek zarządu województwa podkarpackiego, w odpowiedzi dla brzozowskiego szpitala.

Wszystko rozbija się o 5 mln zł
– Po rezygnacji z onkologii dziecięcej naszym głównym celem jest uruchomienie leczenia chorób nowotworowych w oddziale hematologii metodą przeszczepów – mówi Antoni Kolbuch, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie.

– Perspektywa jest jednak trudna, gdyż nikt nam nie chce pomóc. Kosztorys opiewa na 7 mln zł. 2 mln zł bylibyśmy w stanie wyłożyć z własnej kasy, więc tak naprawdę potrzeba nam tylko 5 mln zł. Mamy w takcie specjalizacji lekarzy i po zakończeniu procesu inwestycyjnego będziemy spełniać wszystkie wymagania kadrowe, bo równolegle szkolimy też personel pielęgniarski.

Pieniądze potrzebne są na dokończenie inwestycji podzielonej na dwa etapy. Pierwszy, rozpoczęty w 2011 roku, udało się zrealizować w przeciągu półtora roku. Nowy pawilon lecznictwa onkologicznego, w którym znalazły się oddziały: chemioterapii, hematologii i dziecięcy, a także poradnie onkologiczne i tzw. dzienna chemioterapia, otwarto w maju br.. W pawilonie znalazło się również miejsce na hotelik (26 miejsc) dla pacjentów leczonych ambulatoryjnie chemioterapią i radioterapią oraz ich opiekunów.

Pierwsza część inwestycji kosztowała 13 mln zł, z czego 5 mln zł pochodziło z budżetu samorządu podkarpackiego, a 6 mln zł z kredytu bankowego zabezpieczonego hipoteką majątku powiatu brzozowskiego. Kolejne 2 mln zł pochłonęła już realizacja drugiej części inwestycji.

W nowym budynku, który powstaje w sąsiedztwie pierwszego, ma znaleźć się pierwszy na Podkarpaciu bank komórek macierzystych i ośrodek przeszczepów szpiku, apteka z pracownią leków cytostatycznych i pracownia żywienia pozajelitowego. Termin powstania tego segmentu wyznaczono wstępnie na 2014 rok, ale jest duża obawa, że z powodu braku pieniędzy ten termin nie zostanie dotrzymany. Budynek jest już zaś w stanie surowym otwartym.

Samorząd województwa popiera, ale pieniędzy nie daje
Dyrekcja brzozowskiego szpitala kilka razy występowała do samorządu wojewódzkiego o dofinansowanie. Bezskutecznie.
Samorząd województwa podkarpackiego z uwagi na zaplanowane wydatki w pierwszej kolejności dofinansowuje wojewódzkie zakłady opieki zdrowotnej, dla których jest organem nadzorującym. Ponadto napięte dochody województwa nie zawsze pozwalają na szersze dotowanie szpitali powiatowych – napisał w październiku marszałek Mirosław Karapyta.

Z kolei wicemarszałek Zygmunt Cholewiński w listopadzie br. nadmienia, że:
Samorząd województwa w pełni popiera działania przyczyniające się do podnoszenia standardu usług medycznych świadczonych przez polskie szpitale, wprowadzające nowoczesne procedury medyczne. Sukcesywnie w miarę możliwości finansowych wspiera działalność szpitali poprzez dofinansowanie inwestycji oraz zakupu specjalistycznej aparatury i sprzętu medycznego. Napięte dochody województwa nie zawsze jednak pozwalają na szersze dotowanie innowacyjnych działań .

Rozbudowa ośrodka onkologicznego w Brzozowie jest konieczna. Do leczenia onkologicznego kwalifikowanych jest coraz więcej osób. W ciągu ostatnich trzech lat hospitalizacja na wszystkich oddziałach onkologicznych w Brzozowie wzrosła o ponad 62 procent.

07-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)