REKLAMA
REKLAMA

Obchody Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem w Trepczy (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK. W czwartek 12 kwietnia br. o godzinie 11.00 w Trepczy odbyły się uroczystości związane z 72. Rocznicą Zbrodni Katyńskiej oraz 2. Rocznicą Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiej.

 

Głównym punktem uroczystości była Msza za Ojczyznę odprawiona przez księdza Piotra Rymarowicza z Trepczy przy ołtarzu polowym.  Na terenie parku „Kwitnąca Akacja” w intencji zamordowanych w lesie katyńskim obywateli polskich przez radziecką policję NKWD oraz w intencji 96. ofiar katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku na czele z parą prezydencką wspólnie modliły się dzieci i młodzież wraz z nauczycielami miejscowego Zespołu Szkół, mieszkańcy Trepczy oraz wójt, Mariusz Szmyd i pani sekretarz, Anna Hałas.

Po zakończeniu mszy wójt, pani sekretarz, dyrektor Zespołu Szkół w Trepczy, Leontyna Krowiak, Maria Siedlecka, prezes ZNP gminy Sanok, przedstawiciele dzieci oraz mieszkańców Trepczy złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przy Krzyżu Katyńskim.
Młodzież przypomniała historię tragicznych wydarzeń z 1940 i 2010 roku, przedstawiając okolicznościowy program słowno-muzyczny.
Na zakończenie uroczystości nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Jej treść jest identyczna z pierwszą tablicą umieszczoną w pobliżu miejsca katastrofy, a przed rokiem bez żadnych uzgodnień ze stroną polską zamienioną przez władze rosyjskie.
Pamiątkowa tablica zostanie zamontowana w bliskości Krzyża Katyńskiego i dębów upamiętniających 4 oficerów zabitych skrytobójczo na Wschodzie.

– Takie uroczystości jak dzisiaj mają za zadanie przypominać nam o historii naszego Narodu. Ważna jest pamięć i oddanie należytego szacunku ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach zginęli. Pielęgnowanie pamięci i prawdy umacnia ducha patriotyzmu.
Bardzo cieszy fakt, że takie uroczystości gromadzą wszystkie pokolenia, szczególnie te najmłodsze. Tak licznie przybyłe dzieci i młodzież napawają optymizmem, że młodzi Polacy interesują się  historią własnego kraju. Są wydarzenia i daty, które powinien znać każdy Polak, nawet ten najmłodszy, bo jak powiedział Cyprian Kamil Norwid „Historia jest siłą”. – powiedział wójt, Mariusz Szmyd.

13-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)