REKLAMA
REKLAMA

Pierwsza pomoc w sanockiej „czwórce” (ZDJĘCIA)

SANOK. W ramach wieloletniej współpracy Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku z Medyczną Szkołą Policealną,  zorganizowano szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas 4 i 5.

Szkolenie poprowadzili słuchacze II roku MSP w Sanoku – kierunek Ratownik Medyczny, pod opieką nauczycieli: Anety Mielnik i Eweliny Dyrkacz-Kulikowskiej. Przekazali oni uczniom  podstawową wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy i zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Szkolenie obejmowało część teoretyczną i praktyczną.

W części teoretycznej omówiono następujące zagadnienia: resuscytację krążeniowo-oddechową człowieka dorosłego i dziecka skaleczenia, krwawienia (rodzaje ran, bandażowanie; krwotok z nosa) omdlenia, zakrztuszenia, użądlenia zwichnięcia, złamania.

Druga część szkolenia obejmowała działania praktyczne, podczas których uczniowie mogli wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Na przygotowanych stanowiskach ćwiczyli poszczególne czynności, zwracając szczególną uwagę na precyzję i poprawność wykonania. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie i zaangażowanie.

Efektem przeprowadzonego szkolenia było nie tylko wzbogacenie wiedzy uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy, ale przede wszystkim wyposażenie ich w praktyczne umiejętności  i konkretne działania w tym zakresie.  Wszyscy powinniśmy bowiem wiedzieć, jak należy postąpić w razie niebezpiecznego zdarzenia lub wypadku oraz czego nie wolno nam robić, aby nie utrudnić dalszej akcji ratowniczej i nie pogorszyć stanu poszkodowanego.

Ogółem przeszkolono 110 uczniów klas 4 i 101 uczniów klas 5.

Szkolenie zorganizowała Aleksandra Czech – Szkolny Koordynator Promocji Zdrowia SP 4 w ramach realizowanych działań prozdrowotnych.

źródło: Szkoła Podstawowa nr 4 w Sanoku
materiał nadesłany

12-11-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)