POLAŃCZYK/PODKARPACIE. W Polańczyku rozpoczęło się posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. W tym półroczu przewodnictwo w Konwencie objęło województwo podkarpackie. Taka szansa, a równocześnie odpowiedzialność zdarza się regionowi raz na osiem lat.
Marszałkowie będą dyskutować między innymi o problemach przewozów regionalnych, sytuacji lecznictwa uzdrowiskowego oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE.
Przewodnictwo w Konwencie marszałek Mirosław Karapyta przejął od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa. Symbolem objęcia władzy jest laska marszałkowska, którą marszałek Karapyta uderzył trzykrotnie rozpoczynając obrady Konwentu.
-Objęcie przewodnictwa w Konwencie Marszałków to bardzo duża odpowiedzialność, gdyż nasz region będzie teraz niejako wyrazicielem opinii wszystkich województw – mówił marszałek Mirosław Karapyta
-Najważniejszym tematem z jakim przyjdzie nam się zmierzyć w tym półroczu będzie kwestia funkcjonowania spółki Przewozy Regionalne, ale ten problem zdominował także przewodnictwo mojego poprzednika marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
Sytuacja w przewozach regionalnych była pierwszym tematem podjętym przez marszałków i zaproszonych gości. Mówiono nie tylko o problemach dotyczących finansowania spółki Przewozy Regionalne, ale wymieniano się także ważnymi informacjami dotyczącymi między innymi utworzeniem własnych regionalnych spółek kolejowych. Takie rozwiązanie wprowadziło już między innymi województwo Dolnośląskie i Śląskie. I właśnie marszałkowi województwa śląskiego powierzono kierowanie pracami zespołu przygotowującego raport na temat możliwych rozwiązań organizacyjnych i prawnych, które zwiększą wpływ samorządów na funkcjonowanie spółki.
Obecna na konwencie prezes Zarządu Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska podsumowała wdrażany w spółce program naprawczy. Przekonywała zebranych, że podjęte działania znacznie poprawiły wyniki finansowe firmy i rokują dobrze na przyszłość. Dowodziła, że powoływane w niektórych województwach regionalne spółki kolejowe są dla samorządów bardziej kosztowne i nie zapewniają takiej oferty jak Przewozy Regionalne.
Największym zadaniem jakie stoi przed przewozami regionalnymi to wymiana taboru kolejowego. Liderem w tej kwestii jest województwo zachodniopomorskie.
O możliwościach zakupu nowego taboru ze środków unijnych mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Andrzej Massel. Apelował do marszałków o współpracę w tej kwestii z ministerstwem i zaprosił na spotkanie z ministrem Sławomirem Nowakiem który bardzo liczy na współpracę z władzami regionalnymi w modernizacji infrastruktury komunikacyjnej i rozwiązywaniu problemów transportowych.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz