REKLAMA
REKLAMA

Przedszkolaki posadziły „Trójkowe drzewko”

SANOK. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Sanoku oraz dzieci z Przedszkola nr 3, posadzili Trójkowe drzewko. Odbyło się to 22 maja br. Lista Przebojów radiowej Trójki obchodzi w tym roku swoje 30 – lecie. Sanok został wytypowany jako jedno z 30 miast w Polsce do posadzenia w nim jubileuszowego drzewka Programu Trzeciego Polskiego Radia.

 

Tym samym Trójka, poprzez zasadzenie 30 drzew w 30 miastach, chce stworzyć swoistą listę przebojów na mapie Polski. Sanocki magistrat włączył się w akcję i otrzymał drzewko z przebojem Moniki Brodki „W pięciu smakach”. Prawie 4 – metrowa lipa została posadzona na reprezentacyjnym klombie, na sanockim Rynku, przez budynkiem Urzędu Miasta.

W sadzeniu drzewka sanockim urzędnikom pomagały odświętnie ubrane przedszkolaki. Zaśpiewały one także piosenkę przewodnią, która nie należy do najłatwiejszych, mimo to dzieci świetnie sobie z nią poradziły.

Lipa dołączy do zbioru wielu atrakcji, jakie oferuje Sanok swoim mieszkańcom i turystom. Dzisiejsze sadzenie drzewka był to także kolejny akcent w prowadzonej przez władze miasta Sanoka edukacji ekologicznej.

Jednak to nie wszystko, bowiem w ramach „akcji drzewkowej” na terenie miasta pojawią się kolejne nowe drzewka. Pozyskane przez Urząd Miasta sadzonki zostaną rozdysponowane do miejskich placówek oświatowych, zwłaszcza Przedszkola nr 3, a także posadzone na terenach zielonych. W parku miejskim Urząd Miasta stworzy „Zagajnik Trójkowych Przebojów”, który będzie świetnie korespondował z Trójkową lipą na sanockim Rynku.

Nowe drzewko świetnie wpisuje się także w sanocką ideę sadzenia pamiątkowych drzew, której pomysłodawcą przed laty był Burmistrz Miasta Sanoka Wojciech Blecharczyk. Na terenie miasta posadzonych zostało już kilkanaście drzewek, upamiętniających ważne wydarzenia, np. klon „Vladimir”, upamiętniający współpracę partnerską z miastem Humenne, dąb „Zdzisław Beksiński” – poświęcony wielkiemu artyście, bożodrzew „Jan Paweł II” – upamiętniający rocznicę śmierci Karola Wojtyły, platan klonolistny „Jastrzębiec” – poświęcony Zdzisławowi Peszkowskiemu.

Lipa – drzewo to od wieków obecne jest w naszym krajobrazie. To symbol łagodności i domowego ogniska. W Grecji była symbolem niewinności, czystości i nadziei. Słowianie uważali, że oszczędza ją piorun i że chroni przed złymi duchami. Lipa nie ma zbyt dużych wymagań siedliskowych, charakteryzuje się niezwykłą żywotnością.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

23-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Tymczasowe wyłączenie komentarzy w związku z ciszą wyborczą