REKLAMA
REKLAMA

Raby czyli, pies ratownik na medal!

BIESZCZADY. W dniach 18-23 listopada odbyło się po raz trzeci szkolenie psów ratowniczych na austriackim lodowcu Kaunertal.  W szkoleniu  wzięło udział jedenaście psów, które wraz ze swoimi przewodnikami trenowały poszukiwanie ludzi zasypanych w lawinie.

 

Dzięki uprzejmości austriackich służb mogliśmy korzystać ze sztucznego lawiniska wcześniej przygotowanego przez ratraki  na niespełna 3000 m n.p.m.  W szkoleniu brał udział również pies z naszej grupy Raby, który został przeegzaminowany na klasę C. Raby za zadanie miał przeszukać lawinisko o powierzchni min. 10 000 m2  gdzie w czasie do 30 min. musiał wskazać trzy osoby zakopane na głębokości ok. 2m.

Pies wykazał się jednak sprytem i już po 1 minucie i 40 sekundach  namierzył wszystkich „zasypanych” co sprawiło ze z posiadanej klasy lawinowej A podskoczył do klasy najwyższej C psa lawinowego. Oprócz zajęć na śniegu psy trenowały w grupie posłuszeństwo, które jest niezbędnym elementem w szkoleniu psa ratowniczego.

źródło: Grupa Bieszczadzka GOPR

04-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)