REKLAMA
REKLAMA

RDLP w Krośnie: Lasy otwarte dla ludzi

Tysiące osób wzięło udział w imprezach zorganizowanych w ramach Dni otwartych w Lasach Państwowych od 1 do 3 czerwca na terenie całego kraju. Również w nadleśnictwach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń.

W piątek 1 czerwca po raz pierwszy obchodzono Święto Jodły. Na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie” odbyły się prelekcje na temat tego gatunku drzewa, a uczestnicy wzięli również udział w plenerowym spotkaniu w Lesie Medialnym.

Z kolei leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów rozpoczęli Dni otwarte od imprezy dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. W Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Hrendówka” spotkały się kilkuosobowe delegacje 17 szkół podstawowych z terenu nadleśnictwa. Był pokaz filmu o rezerwacie „Źródliska Jasiołki”, występy dzieci, wręczenie nagród laureatom konkursów ekologicznych, a także przejażdżki zaprzęgiem konnym. Była też okazja do promowania zasad zachowania się w lesie, a laureaci konkursów, jako nagrody dodatkowe, otrzymali gadżety z logotypem kampanii „Świadomi zagrożenia”.

Nadleśnictwo Dynów zorganizowało zwiedzanie szkółki leśnej oraz zajęcia edukacyjne w zielonej klasie dla ponad 150 osób, głównie dzieci i młodzieży.

W Dniu Dziecka Nadleśnictwo Strzyżów urządziło w swej sali edukacyjnej przegląd filmów przyrodniczo-leśnych oraz zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej. W imprezie uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej Strzyżowskiej, a w kolejnych dniach na ścieżkach przyrodniczych nadleśnictwa goszczono wszystkich zainteresowanych ich zwiedzaniem.

W sobotę 2 czerwca w Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce leśnicy z Kołaczyc przygotowali: wystawę trofeów łowieckich, pokaz filmów i bajek przyrodniczych, prelekcje i pogadanki, konkurs plastyczny dla dzieci i ognisko.

Z kolei leśnicy z Nadleśnictwa Komańcza wraz z Nadleśnictwem Lesko i Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Leśnych zorganizowali zawody drwali w Rzepedzi. W zmaganiach wzięło udział 16 zawodników z terenu Bieszczadów, a zwyciężył Grzegorz Indyk z Baligrodu. Pięciu pierwszych w tej rywalizacji uzyskało prawo startu w mistrzostwach Polski drwali. Zawody były okazją do rodzinnych spotkań a w imprezach towarzyszących wzięło udział kilkaset osób.

Byli też goście zza wschodniej granicy – Nadleśnictwo Krasiczyn już  31 maja podejmowało 18-osobową delegację leśników z Kijowa. Gości zapoznano ze specyfiką gospodarki leśnej prowadzonej na terenie Pogórza, następnie zwiedzono park i zamek w Krasiczynie, po czym delegacja udała się do LKP Lasy Birczańskie, gdzie wzięła udział w Święcie Jodły.

Ważny wydźwięk miały pokazowe zawody drwali z nadleśnictw Bircza, Krasiczyn i Jarosław, które były atrakcją Wielkiego Pikniku Charytatywnego Życia Podkarpackiego w Przemyślu dnia 3 czerwca. W ramach imprezy LKP Lasy Birczańskie i Nadleśnictwo Krasiczyn zorganizowały również wystawę przyrodniczą, a leśnicy udzielali wszelkich informacji o lesie i rozdawali materiały edukacyjne.

Głównym punktem Dni otwartych w Nadleśnictwie Jarosław była uroczystość wręczenia nagród w konkursie fotograficznym „Leśnym okiem” pod hasłem „Zaklęte w drewnie” oraz otwarcie wystawy pokonkursowej w Izbie Edukacji Leśnej.  Nagrodzone prace, których tematem były stare drewniane drzwi, schody, wiekowe chałupy i drewno na opał, wyłoniono spośród ponad stu zdjęć przesłanych na konkurs. Dni otwarte były okazją do zaprezentowania gościom obiektów edukacyjnych: Izby Edukacji Leśnej i ścieżki dydaktycznej „Od drzewa do drewna”. Nadleśnictwo podczas Dni Otwartych odwiedzili również leśnicy z Ukrainy, którzy z wielkim uznaniem odnieśli się do idei Dni otwartych.

Nadleśnictwo Lutowiska zorganizowało  piknik dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z  Lutowisk i Czarnej. W imprezie wzięło udział 250 dzieci i osób dorosłych.  Spotkanie było jednocześnie podsumowaniem edukacji leśnej w szkołach za rok szkolny 2011/2012. Była okazja do przejścia po ścieżce edukacyjnej „Szkółki Leśne w Smolniku” i zapoznania się z pracą leśników.

Bogaty był program Dni w Nadleśnictwie Oleszyce; w piątek w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Oleszycach odbyła się multimedialna  prezentacja działalności nadleśnictwa oraz projekcja filmów przyrodniczych i edukacyjnych. W sobotę przeprowadzono zajęcia w Leśnej Klasie pod tytułem „Co można spotkać w lesie” oraz prezentację technologii produkcji małych drzewek. Niedziela była dniem zajęć terenowych pod hasłem „Czytanie lasu”.

Również wiele działo się w Nadleśnictwie Tuszyma, gdzie zorganizowano lekcję wyjazdową w rezerwacie „Bagno Przecławskie” dla studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, spotkanie w szkole z dziećmi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach, spotkanie z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi w szkółce leśnej, gdzie były zorganizowane gry i zabawy, pieczenie kiełbaski. Kolejne pomysły leśników z Tuszymy to: spotkania z grupami niezorganizowanymi w terenie: „Rezerwatowa Hodowla Konika Polskiego”, szlakiem leśników, którzy „Ocalili Londyn” – tajemnice broni V-2, na ścieżce dydaktycznej „Niezwykła trasa – edukacja w naturze”, przy Grobie Dragona, w leśniczówce, w której potajemnie spotykali się żołnierze AK, na „Szlaku Jodły” w leśnictwie Goleszów. Wzięło w nich udział ok. 250 osób. W ramach Dni odbył się też 41. Rajd „Pąsowej Róży”.

Leśnicy z  Nadleśnictwa Stuposiany dyżurowali przy pokazowej zagrodzie żubrów, przybliżając przyjezdnym ciekawostki z życia tych największych ssaków Europy. W ciągu trzech dni żubry odwiedziło ponad 650 osób.

Dni otwarte w Lasach Państwowych pokazały, że nasza organizacja ma ogromny potencjał edukacyjny, rekreacyjny i  turystyczny, pozwalający na przygotowanie bardzo zróżnicowanej oferty dla społeczeństwa. To dla nas również okazja do promowania właściwych zachowań w lesie i kampanii edukacyjnych, jak np. Kampania „Świadomi zagrożenia”, mająca na celu przeciwdziałanie pożarom leśnym – wylicza Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Lasy pozostają dostępne przez cały rok, ale dzięki Dniom otwartym wiele osób uczestniczących w różnego typu imprezach, miało okazję do bezpośredniego z nimi spotkania, zapoznania się z pracą leśników, drwali, poznania mieszkańców lasu. Wszyscy mogli się dowiedzieć, że lasów w Polsce przybywa – ta oczywista prawda wciąż nie jest powszechna w świadomości Polaków.

W ciągu trzech pierwszych dni czerwca na terenie lasów Podkarpacia odbyło się ponad 150 spotkań, zawodów, konkursów, wystaw i zabaw dla najmłodszych. Leśnicy z RDLP w Krośnie szacują, że w różnego typu imprezach w trakcie trwania Dni otwartych wzięło udział około 16,7 tys. osób.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia z zasobów nadleśnictw

04-06-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)