REKLAMA
REKLAMA

Rozbili grupę przestępczą zajmującą się przemytem

PODKARPACIE. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rzeszowie – Jasionce wspólnie z innymi strażnikami granicznymi z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej

, Nadbużańskiego OSG, Nadwiślańskiego OSG, Morskiego OSG, Śląskiego OSG, funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się obrotem wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi pochodzącymi z przemytu zza wschodniej granicy.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce 1-go października ostatnie w poniedziałek 15-go października.

Grupa licząca 42 członków działała od połowy 2011 roku na terenie województwa podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego.

W okresie istnienia grupy jej członkowie wprowadzili do obrotu co najmniej ponad milion paczek papierosów, 299 kg tytoniu, 1138 litrów spirytusu i 5 litrów wódki, wszystkie towary pochodziły z przemytu. Zatrzymane osoby  uczyniły sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodów.

Towary akcyzowe przewożone były samochodami, w których znajdowały się specjalne skrytki konstrukcyjne. Ponadto w jednej z posesji strażnicy graniczni odkryli ukryte pomieszczenia przygotowane do przechowywania towarów z przemytu, powstały one już na etapie budowy domu.


Grupa swoim działaniem naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego na łączną kwotę ok. 13 milionów złotych.

W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili 20 tysięcy paczek papierosów, 5 litrów spirytusu, 13 litrów wódki i 10 kg tytoniu.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 13 samochodów o łącznej wartości 367 tysięcy złotych. Ponadto zabezpieczono środki płatnicze na łączną kwotę 85 tysięcy złotych.

Zatrzymani to mieszkańcy województw podkarpackiego, mazowieckiego, lubelskiego, opolskiego i łódzkiego, wśród nich jest 13 kobiet i 29 mężczyzn. Najmłodsza osoba ma 17 lat a najstarsza 64 lata. Między niektórymi z podejrzanych istniały więzy rodzinne. Trzem osobom Prokurator Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie przedstawił zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Trzydzieści dziewięć osób usłyszało zarzut brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec czterech głównych podejrzanych Sąd Rejonowy w Rzeszowie – na wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie – zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Sprawa ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG prowadzą ją pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

BOSG

19-10-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)