REKLAMA
REKLAMA

SDK – spektakl teatralny: „EDUKACJA RITY”

SANOK. Już 22 grudnia br. o godz. 18.00 na deskach Sanockiego Domu Kultury spektakl teatralny „Edukacja Rity” na podstawie dramatu Willy`ego Russella w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Cena biletu: 20 zł

Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Scenografia: Tadeusz Smolicki

Obsada:
Małgorzata Pruchnik,
Robert Chodur

sprzedaż biletów w godz.8.00-15.00, 16.00- 19.00

Pamiętają Państwo film pt. „Edukacja Rity”? Został zrealizowany w latach 80., na podstawie dramatu Willy`ego Russella. Główną rolę męską – przegranego, zmagającego się z alkoholizmem profesora, zagrał wtedy Michael Caine.

Starogrecki mit Pigmaliona, według którego król Cypru ożenił się z ożywionym przez Afrodytę, boginię miłości, posągiem kobiety z kości słoniowej, znalazł – jak wiele prastarych mitów – odzwierciedlenie w
nowożytnej literaturze.

Sztuka Willy’ego Russella Edukacja Rity stanowi dosyć oczywiste nawiązanie nie tyle do mitu, co do utworu G. B. Show’a. Starzejący się profesor ma w ramach otwartego uniwersytetu uczyć o literaturze i sztuce fryzjerkę. Role nauczyciela i uczennicy okazują się w fabule spektaklu mocno umowne i w pewnym momencie dochodzi do ich odwrócenia.

Sztuka porusza ważne problemy wewnętrznej przemiany, jej percepcji, a także relacji pomiędzy osobami w różnym wieku, z różnych klas społecznych, różnej płci. Choć tematyka jest poważna, nie bagatelizuje się tu strony rozrywkowej – wiele kwestii wywołuje uśmiech, często nawet śmiech.

Spektakl dostarcza zarówno rozrywki, jak i pożywienia dla refleksji. Nieczęsto się zdarza, żeby tzw. dramat środka, a więc nie za ambitny, ale w żadnym razie nie uproszczony, został tak profesjonalnie wystawiony i z takim wdziękiem zagrany, jak zrobiła to ekipa Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Warto polecić to przedstawienie nie tylko osobom rzadko nawiedzającym świątynie Melpomeny. Także zapaleni teatromani i teatro-manki będą mieli z tego przedstawienia mnóstwo radości.

Czas trwania: 90 min (1 przerwa)

SDK
ul. Mickiewicza 24
38-500 Sanok
tel-fax. 013 463 10 42
www.sdksanok.pl

17-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)