REKLAMA
REKLAMA

Sukces XVII Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2012”

SANOK. Nie milkną echa zakończonych niedawno XVII Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2012” (18-22.04). Organizatorzy – Sanocka Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku – zbierają wciąż liczne gratulacje i podziękowania od  gości  i uczestników, zarówno z kraju jak i zagranicy.

 

Chwalą znakomitą organizację imprezy przy rekordowej ilości 130 uczestników z 7 krajów, gratulują wspaniałej sali koncertowej i całego nowego budynku z salą kameralną, który zrobił na nich ogromne wrażenie, piękne koncerty przy pełnej sali  często nagradzane owacjami na stojąco, podziwiają ogromną listę osób i instytucji wspierających imprezę, dzięki  czemu możliwa była niespotykana w innych imprezach liczba nagród…

Bartosz Głowacki z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej PSM II st. w Sanoku pod dyrekcją Elżbiety Przystasz

Podkreśla to również protokół Jury odczytany przez nestora akordeonistyki polskiej prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego obchodzącego niedawno swoje 80-lecie: „… Jury ocenia tegoroczne XVII Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku jako wiodące wydarzenie artystyczne w kraju. Dzięki Dyrekcji PSM I i II st. w Sanoku region południowo-wschodniej Polski jest dziś w ramach Unii Europejskiej oraz w kraju ważnym centrum polskiej kultury, promieniującym także na tereny zamieszkałe przez naszych sąsiadów…

Pomyślna realizacja zamierzeń oświatowych, artystycznych i edukacyjnych szkoły muzycznej, dzięki dotacji władz i licznym sponsorom została  ściśle związana  z inauguracją pięknej i funkcjonalnej sali koncertowej o świetnej akustyce, która będzie spełniać funkcje estrady dla ważnych muzycznych przedsięwzięć w całym regionie.

Zwracamy się z prośbą do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej oraz Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej o szczególne wyróżnienie wzorowej w skali kraju Szkoły Muzycznej, jej dyrektora i pracowników oraz kierownictwo Sanockiego Domu Kultury i wszystkich, którzy swą troską i zaangażowaniem przyczyniali się przez 24 lata do sukcesów edukacyjnych i artystycznych tych ważnych ośrodków życia kulturalnego miasta …

Seweryn Gajda

Podkreślić warto też kolejny piękny sukces sanockiej akordeonistyki. Seweryn Gajda potwierdził ogromny rozwój, zdobył I m-ce w najstarszej kategorii średnich szkół muzycznych do 19 lat wraz ze znakomitym Piotrkiem Krzaczkowskim z Lublina, finalistą tegorocznej edycji konkursu „Młody Muzyk Roku” i laureatem II nagrody w Castelfidardo. Obaj pięknie zaprezentowali się na koncercie laureatów w sanockim SDK. Seweryn wraz z Rafałem Pałackim zdobyli też II m-ce w kategorii zespołów do lat 16, zaś Rafał Pałacki – III nagrodę w kat. do 16 lat solo. Wszyscy sanoccy laureaci to uczniowie Andrzeja Smolika.

Grzegorz Miszczyszyn

Znakomicie zaprezentowali się również występujący w koncertach towarzyszących wychowankowie Sanockiej Szkoły Muzycznej – Jacek Hołubowski grający z zespołem Acustic Acrobats, koncertującym po całym świecie, Grzegorz Miszczyszyn – aktualnie kończy Krakowską Akademię Muzyczną i studiuje równocześnie w Akademii Muzycznej w Oslo – finalista konkursu Internetowego, występujący już w Carnegie Hal w Nowym Jorku, Bartosz Głowacki z Royal Academy of Music w Londynie – niedawny zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Internetowego – z orkiestrą kameralną Sanockiej Szkoły Muzycznej pod dyr. Elżbiety Przystasz. Wszyscy nagrodzeni ogromnymi brawami, podobnie jak grający ze skrzypaczką Anną Trólką wychowanek krośnieńskiego ZSM – Maciej Zimka, również wychowanek Andrzeja Smolika. Owacyjnie przyjęto także koncerty gości zagranicznych – Orkiestry Akordeonowej „Consona” z Wilna pod dyrekcją Rity Auksoriūte, duetu Aleksander Dmitriev – Vitaly Dmitriev z Sankt Petersburga, Nikolaja Sevriukowa z Mińska.

Wileńska Orkiestra Akordeonowa

Uczestnicy podziwiali piękny Sanok, część z nich wzięła udział w zwiedzaniu Sanockiego Muzeum Historycznego z Galerią Beksińskiego, podziwiając zarówno nowy obiekt, jak i wspaniałą osobistą prezentację zbiorów muzeum przez dyrektora Wiesława Banacha.

Organizatorzy bardzo dziękują Panu Staroście Sebastianowi Niżnikowi, Burmistrzowi Wojciechowi Blecharczykowi za patronat i wsparcie, dzięki któremu – wspólnymi siłami z licznymi sponsorami – na wszystkie koncerty wstęp był wolny, co z pewnością przełożyło się na rekordowe zainteresowanie.

Organizatorzy
XVIII MSA Sanok 2012

08-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)