REKLAMA
REKLAMA

Szanse na rozwój Gmin Dorzecza Sanu

PODKARPACIE. W Urzędzie Marszałkowskim debatowano na temat możliwości rozwoju gmin położonych wzdłuż dorzecza Sanu w odniesieniu do strategii województwa podkarpackiego na lata 2013-2020 oraz potencjale turystycznym tych pięknych terenów.

Na konferencji poświęconej tej problematyce, w dniu 14 maja, pojawiły się przedstawicielstwa 26 nadsańskich gmin.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Wicemarszałek Anny Kowlaskiej, która jednocześnie przewodniczyła obradom. Urząd Marszałkowski podczas konferencji reprezentowali: Jerzy Rodzeń Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego, Jarosław Reczek Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki oraz Aleksandra Świder z Centrum Obsługi Inwestora.

Potrzeba zorganizowania tego typu spotkania pojawiła się w związku z konsultacjami dotyczącymi strategii województwa prowadzonymi na terenie całego Podkarpacia. Wynikało z nich, że pewne obszary wykraczające poza administracyjne podziały gmina-powiat łączą podobne problemy, położenie czy walory turystyczne, co wcześniej nie było brane pod uwagę przy sporządzaniu podobnych dokumentów. Konferencja pozwoliła włodarzom nadsańskich gmin i miast opowiedzieć o bieżących problemach i specyfice terenów, którymi na co dzień zarządzają.

Dyrektor Reczek oceniając bardzo wysoko potencjał turystyczny dorzecza Sanu stwierdził, iż istnieje potrzeba zainicjowania wielowątkowych działań mających na celu opracowanie projektu ponadregionalnego, dzięki któremu gminy dorzecza Sanu mogły by sięgnąć po duże środki unijne. Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwiłaby niniejszym gminom na wykonanie wielu inwestycji, poprawę infrastruktury w pobliżu koryta Sanu oraz zdecydowane zwiększenie atrakcyjności turystycznej. Ze względu na fakt, iż w nowej perspektywie finansowej 2013-2020 UE będzie promowała projekty ponadlokalne i ponadregionalne już zapoczątkowana współpraca może przynieść wszystkim gminom i miastom bardzo owocne rezultaty.

Podczas spotkania można było się również dowiedzieć w jaki sposób układa się obecnie współpraca Podkarpacia ze Szkocją, która uległa ociepleniu. W konferencji udział wzięła przedstawicielka szkockiej firmy Hariom, Kinga Urban. Opowiedziała ona o chęci nawiązania współpracy gospodarczej z Podkarpaciem. Informacje o charakterystyce stosunków panujących w Szkocji oraz możliwych polach współpracy tj. przemysł lotniczy czy spożywczy przekazała Aleksandra Świder.

Wicemarszałek Anna Kowalska w czasie swojego wystąpienia powiedział: – Naszym celem jest mobilizowanie samorządów do działania i wykorzystywania okazji. Dlatego też teraz musimy się zastanowić co jest najlepsze dla naszych gmin, aby zapisać odpowiednie kierunki rozwoju w strategii województwa na lata 2013-2020 – ponieważ jest ona szansą na rozwój tylko wtedy, kiedy opisuje prawdziwe potrzeby i zadania.

Urząd Marszałkowski

16-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)