REKLAMA
REKLAMA

Szpitale muszą połączyć siły, aby nie upaść (VIDEO HD)

Szpitale muszą połączyć siły, aby nie upaść (VIDEO HD)

SANOK / PODKARPACIE. Dyrektorzy szpitali w Sanoku, Lesku i Ustrzykach Dolnych wypracowują koncepcję współpracy miedzy tymi lecznicami. Widzą w tym szansę na ochronę szpitali przed skutkami kryzysu w ochronie zdrowia, jak również przed atakiem niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Indywidualne borykanie się z tymi problemami, jak również z kontraktowaniem, może doprowadzić poszczególne szpitale do upadłości.

Dyrektorzy lecznic dostali zielone światło od starostów poszczególnych powiatów, choć jeszcze w zeszłym roku  ani w Lesku, ani w Bieszczadach nie było przychylnej atmosfery do podjęcia wspólnych działań.
– To jest powrót do koncepcji sprzed 10 lat, która następnie została zarzucona. Musimy obecnie brać pod uwagę nowe trendy w lecznictwie. Niektóre choroby coraz częściej występują, natomiast spada liczba porodów, a co za tym idzie zmniejsza się liczba  dzieci – podkreśla Adam Siembab, dyrektor SP ZOZ w Sanoku. – Na razie projekt jest w fazie koncepcyjnej.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami koncepcji szpital w Sanoku, którym leczonych jest 77,5  % pacjentów z powiatu sanockiego, a 22,5 % z powiatów ościennych,  pełniłby w nowym układzie rolę wiodącą, również w sferze  usług około szpitalnych. Sanocka lecznica dysponuje kuchnią i pralnią, w odróżnieniu od szpitali w Lesku i Ustrzykach Dolnych, które zlecają te usługi podmiotom zewnętrznym. W ciągu roku w szpitalu w Sanoku wydaje się 310 tysięcy posiłków, w tym  217 tysięcy posiłków przygotowanych w oparciu o 18 rodzajów diet. Pralnia w sanockim szpitalu pierze rocznie 185 ton pościeli, co nie stanowi limitu.

Zacieśnienie współpracy w tym względzie byłoby korzystne dla trzech szpitali, jak również komplementarne ulokowanie poszczególnych oddziałów.

Efektów wspólnych rozmów można spodziewać się na początku przyszłego roku, lecz ostatnie zdanie w tej kwestii będzie należało do rad powiatowych.

11-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)