REKLAMA

Takie jubileusze zdarzają się rzadko – 70 rocznica święceń kapłańskich O. Andrzeja Deptucha

W niedzielę 26. sierpnia o godz. 12.00 o. Andrzej Deptuch odprawi Mszę św. dziękczynną z okazji 70 rocznicy swoich święceń kapłańskich. Na tę uroczystą, dziękczynną Mszę św. pragniemy serdecznie zaprosić naszych parafian i sympatyków naszego sanktuarium i klasztoru. Śmiało można powiedzieć, że osoba O. Andrzej na stałe wpisała się w historię naszej parafii i miasta.

W dniu jubileuszu święceń kapłańskich z wielkim szacunkiem i uznaniem pragniemy ogarnąć dostojnego Jubilata modlitwą oraz wdzięcznością za podejmowany trud i pracę duszpasterską, która obejmuje długie lata Jego życia. Nie wszyscy wiedzą, że O. Andrzej Deptuch urodził się w 1919 r. w Łazach koło Rymanowa. W sierpniu 1937 r. wstąpił do zakonu oo. Franciszkanów i przybrał imię zakonne Andrzej. Formację zakonną odbywał we Lwowie. Tam też zastał go wybuch drugiej wojny światowej. Po inwazji Armii Czerwonej wraz z kolegami (w Rohatynie) dostał się w ręce bolszewików.

Z konwoju uciekli w okolicach Szuman, powrócił do Lwowa i w liceum Karola Szajnochy uzyskał świadectwo dojrzałości.Święcenia kapłańskie o. Andrzej przyjął 30 sierpnia 1942 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Już jako kapłan ukończył studia teologiczne. W 1943 r., w ramach tajnych fakultetów rozpoczął studia pedagogiczne organizowane przez Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Swoje obowiązki zakonne i duszpasterskie o. Andrzej godził ze studiowaniem oraz z działalnością konspiracyjną. Klasztor lwowski był bowiem ośrodkiem działań niepodległościowych, punktem kontaktowym oraz miejscem przechowywania archiwum lwowskiej ZWZ-AK. W grudniu 1945 r., w wyniku przymusowej „repatriacji”, o. Andrzej wraz z innymi zakonnikami opuszcza Lwów i pociągiem ewakuuje się do Krakowa. W Krakowie zamieszkał w klasztorze franciszkańskim przy Placu Wszystkich Świętych, a od dnia 15 stycznia 1946 r. rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czerwcu 1948 r. o. Andrzej został aresztowany za przechowywanie skrzynki kontaktowej tajnej organizacji wolnościowej WIN – Wolność i Niezawisłość i skazany na 6 lat więzienia.

Studiów na UJ nie mógł już ukończyć. Wiosną 1949 r. o. Andrzej został przetransportowany z Wrocławia do ciężkiego więzienia w Rawiczu, gdzie poddano go licznym upokorzeniom z tej racji, że był kapłanem. Doprowadzony do skrajnego wyczerpania został przewieziony ponownie do Wrocławia, a następnie do więzienia karno-śledczego w Kłodzku, skąd został zwolniony dnia 21 lipca 1953 r. Po wyjściu z więzienia pracował na dziewięciu placówkach w: Lubomierzu, Przemyślu, Jaśle, ponownie w Przemyślu, Radomsku, Krakowie, Rychwałdzie, Legnicy i wreszcie w Sanoku. Obecnie o. Andrzej Deptuch mieszka i pracuje w Sanoku od ponad 30 lat. Podczas ponad 60-letniej posługi kapłańskiej, za swoje normalne duszpasterskie zajęcia uważa: kazania, spowiedź, katechizację, wykłady w seminarium, głoszenie rekolekcji i misji parafialnych. Wygłosił ponad 200 serii rekolekcji i misji.

W uznaniu za liczne kombatanckie zasługi i niezłomną, patriotyczną postawę – 11 stycznia 1995 r. prezydent Lech Wałęsa odznaczył o. Andrzeja Deptucha Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast 15 września 2002 r. otrzymał z rąk rektora prof. Franciszka Ziejki: Medal 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej oraz honorowy dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto O. Andrzej odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (nadanym 3 maja 2006 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za liczne kombatanckie zasługi i niezłomną, patriotyczną postawę). Doceniając zasługi O. Andrzeja wybita została okolicznościowa Srebrna moneta kolekcjonerska (przyznana 17 listopada 2008 roku przez Instytut Pamięci Narodowej i Narodowy Bank Polski za zaangażowanie w upamiętnianie historii Polski i walkę o jej niepodległość osobom z listy „Kustoszy pamięci” zaangażowanym w działalność narodową i patriotyczną).

11 listopada 2008 za zasługi w walce o wolność z postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego został awansowany do stopnia oficerskiego podporucznika. W duchu wdzięczności Matce Bożej za liczne łaski O. Andrzej o czym nie wszyscy wiedzą swoje odznaczenia postanowił umieścić jako wota przy obrazie Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Sanockiej. Dostojnemu jubilatowi w imieniu Wspólnoty Klasztornej i Parafialnej na dalsze lata życia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, zdrowia oraz wielu sił w niestrudzenie podejmowanej na co dzień służbie Bogu i ludziom.

 

źródło: Franciszkanie Sanok

26-08-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.