REKLAMA
REKLAMA

Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na Euro 2012. Przeprowadzono ćwiczenia (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych poinformował o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej. Działania kontrolne będą prowadzone w sposób wyrywkowy, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch. Kontrole będą dotyczyć osób wytypowanych na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw.

Kontrola zostanie przywrócona od 4 czerwca do 1 lipca br. na granicy wewnętrznej Schengen (odcinek granicy z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską, Republiką Słowacką i Republiką Litewską). W praktyce nie będzie się ona wiązała z ograniczeniami w podróżowaniu.

Działania kontrolne będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową. Tymczasowa kontrola graniczna realizowana będzie w oparciu o mobilne patrole Straży Granicznej, wykorzystujące pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy wyposażone m.in. w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej posiada również ponad 133 kilometry granicy ze Słowacją, stąd też wczoraj miały miejsce ćwiczenia związane z przywróceniem kontroli granicznej na drodze nr 9, tj. od granicy ze Słowacją w rejonie dawnego przejścia granicznego w Barwinku.

W ćwiczeniach uczestniczyli funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Izby Celnej, polskiej i słowackiej Policji oraz inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.


Ćwiczenia prowadzono na drodze krajowej nr 9 w rejonie byłego przejścia granicznego z wykorzystaniem patroli mobilnych oraz pojazdu typu schengenbus. W scenariuszu głównym epizodem było założenie, że funkcjonariusze słowackiej Policji na parkingu w Świdniku (Słowacja) uzyskali informacje, że kibice jadący na mecz w Polsce mają ukryte w bagażniku samochodu niebezpieczne narzędzia: siekiery, kije bejsbolowe etc..

 

W ramach koordynacji działań i szybkiego przepływu informacji przez Polsko – Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku, po wjeździe ze Słowacji do Polski, podejrzane auto zostało wytypowane do kontroli granicznej. Po przeprowadzeniu kontroli podejrzenia potwierdziły się i Straż Graniczna wszczęła procedury związane z odmową wjazdu i zawróceniem kibiców na Słowację.

mjr Elżbieta Pikor
Straż Graniczna

26-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)