REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie SP nr 6 przywitali wiosnę (ZDJĘCIA)

SANOK. Pierwszy dzień wiosny nieodłącznie kojarzy się nam z symbolicznym pożegnaniem zimy poprzez spalenie marzanny. Takie metaforyczne pożegnanie zimy wśród wierszy i piosenek miało miejsce dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 6 w Sanoku, przy udziale uczniów i nauczycieli.


Ten stary słowiański zwyczaj topienia lub palenia kukły miał przywołać wiosnę i zapewnić urodzaj. Marzanna, zwana również Moreną, Śmiercichą lub Śmiercią nieodłącznie kojarzyła się z światem złych duchów, zimy, chorób i śmierci. Podobne obrzędy gościły w innych krajach europejskich: we Francji, Niemczech, Czechach oraz na Słowacji Wiosnę przywitano uroczystym apelem.

Występujące w roli zwierząt dzieci z SP nr 6 śpiewały piosenki i recytowały wiersze poświęcone budzącej się do życia przyrodzie. Przesłanie dobranych utworów miało na celu ukazanie słuchaczom idei treści propagujących ochronę przyrody oraz podtrzymanie tradycji związanych z obchodami  przywitania wiosny.

Dzieci wykonały kilkanaście kukieł. Palenie marzanny na szkolnym boisku z pewnością przyczyni się do tego, że zima przez kilka najbliższych miesięcy już do Sanoka nie wróci.

Piotr Kutiak

22-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)