REKLAMA
REKLAMA

W Bieszczadach I stopień zagrożenia lawinowego

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W dalszym ciągu utrzymuje się temperatura nieznacznie poniżej zera. Wczoraj w godzinach popołudniowych i nocnych wiał bardzo silny wiatr południowo-zachodni przenoszący śnieg na stoki zawietrzne tj. północne i północno-wschodnie.

Całkowita pokrywa śniegu w grzbietowych partiach połonin wynosi ok. 25 cm. Dominuje lodoszreń i śnieg przewiany. Zagrożenie lawinowe możliwe na niewielu stromych stokach o wystawie północno i północno-wschodniej, w miejscach nagromadzenia śniegu. Przy górnej granicy lasu, gdzie śnieg został odłożony przez wiatr pokrywa sięga ok 40 cm. Liczne zaspy dochodzące do 1 m.

Temperatura -3°C, brak opadów w ostatniej dobie, wiatr silny południowo-zachodni ok.40 km/h (Połonina Wetlińska 1228 m. npm godz. 7:30).

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie1. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi strefami
Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, nie dłużej niż 24 godziny

Przygotował: Jerzy Bujwid


W Bieszczadach miejsca zagrożone zejściem lawin znajdują się głównie na stromych trawiastych stokach powyżej górnej granicy lasu.

Smerek 1222m npm
Za szczególne niebezpieczne uznaje się strome stoki o wystawie północnej, zwiększoną czujność należy zachować podczas pokonywania szlaku czarnego (przełęcz Orłowicza – schronisko Jaworzec)

Hnatowe Berdo 1187m npm
Zagrożenie dotyczy bardzo stromych stoków o wystawie północnej, dość często na tym stoku występuje oblodzenie

Osadzki Wierch 1253m npm
Teren zagrożony to strome stoki o wystawie północnej, przez Osadzki Wierch przechodzi szlak czerwony, w zimowych warunkach możliwość ominięcia terenu niebezpiecznego (nie wchodząc na Osadzki Wierch)

Roh 1255m npm
Strome stoki o wystawie Południowej

Połonina Wetlińska
Szlak żółty (Połonina W. – przeł.Wyżna), niebezpieczne miejsca:  poniżej górnej granicy lasu, trasa zimowa, krzyżówka szlaku żółtego z trasa zimową, możliwość obrywów większej ilości śniegu – zsuwów

Połonina Caryńska
Szczególnie niebezpieczne są strome stoki powyżej górnej granicy lasu, o wystawie północnej, jednakże należy pamiętać że zagrożenie lawinowe może również obejmować strome stoki o wystawie południowej. Niebezpieczne odcinki wyznakowanego szlaku to głownie odcinek szlaku zielonego Przysłup Caryński – Połonina Caryńska 1239m npm i odcinek szlaku zielonego Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska

Wielka Rawka
Strome stoki o wystawach północnych tzw. kocioł W.Rawki. Zagrożenie na szlaku wystepuje na podejściu z Małej Rawki na Wielką Rawkę (trawers stromego stoku)

Szeroki Wierch
Zagrożenie dotyczy stromych stoków powyżej górnej granicy lasu, trzymając się otyczkowanego szlaku (Ustrzyki G.- przełęcz Siodło) omijamy tereny zagrożone zejściem lawin. Poprzedni przebieg szlaku oznakowany na niektórych mapach prowadził przez niebezpieczne stoki.

Tarnica 1346m npm
Zagrożenie obejmuje strome stoki szczególnie o wystawie północnej, zaleca się zwiększenie uwagi podczas podchodzenia na szczyt (szlak żółty), zagrożenie lawinowe może również wystąpić na stokach o innych wystawach.

Bukowe Berdo
Trzymając się grzbietu omijamy teren zagrożony, za niebezpieczne uznaję się strome stoki o wystawie północnej i południowej powyżej górnej granicy lasu

Krzemień 1335m npm
Zagrożenie występuje na stromych stokach północnych i południowych, szczególną uwagę na bezpieczeństwo należy zwrócić podczas pokonywania południowego stoku Krzemienia – szlak czerwony

Kopa Bukowska 1320m npm
Za niebezpieczne uznaje się stoki o wystawie północnej i południowej

Halicz 1333m npm
Zagrożenie dotyczy stromych stoków o wystawach północnych i południowych

Kińczyk Bukowski
Strome stoki powyżej górnej granicy lasu o wystawie północnej.

Źródło: Grupa Bieszczadzka GOPR

28-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)