REKLAMA
REKLAMA

W Bieszczadach I stopień zagrożenia lawinowego

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W dalszym ciągu utrzymuje się temperatura nieznacznie poniżej zera. Wczoraj w godzinach popołudniowych i nocnych wiał bardzo silny wiatr południowo-zachodni przenoszący śnieg na stoki zawietrzne tj. północne i północno-wschodnie.

Całkowita pokrywa śniegu w grzbietowych partiach połonin wynosi ok. 25 cm. Dominuje lodoszreń i śnieg przewiany. Zagrożenie lawinowe możliwe na niewielu stromych stokach o wystawie północno i północno-wschodniej, w miejscach nagromadzenia śniegu. Przy górnej granicy lasu, gdzie śnieg został odłożony przez wiatr pokrywa sięga ok 40 cm. Liczne zaspy dochodzące do 1 m.

Temperatura -3°C, brak opadów w ostatniej dobie, wiatr silny południowo-zachodni ok.40 km/h (Połonina Wetlińska 1228 m. npm godz. 7:30).

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie1. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi strefami
Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, nie dłużej niż 24 godziny

Przygotował: Jerzy Bujwid


W Bieszczadach miejsca zagrożone zejściem lawin znajdują się głównie na stromych trawiastych stokach powyżej górnej granicy lasu.

Smerek 1222m npm
Za szczególne niebezpieczne uznaje się strome stoki o wystawie północnej, zwiększoną czujność należy zachować podczas pokonywania szlaku czarnego (przełęcz Orłowicza – schronisko Jaworzec)

Hnatowe Berdo 1187m npm
Zagrożenie dotyczy bardzo stromych stoków o wystawie północnej, dość często na tym stoku występuje oblodzenie

Osadzki Wierch 1253m npm
Teren zagrożony to strome stoki o wystawie północnej, przez Osadzki Wierch przechodzi szlak czerwony, w zimowych warunkach możliwość ominięcia terenu niebezpiecznego (nie wchodząc na Osadzki Wierch)

Roh 1255m npm
Strome stoki o wystawie Południowej

Połonina Wetlińska
Szlak żółty (Połonina W. – przeł.Wyżna), niebezpieczne miejsca:  poniżej górnej granicy lasu, trasa zimowa, krzyżówka szlaku żółtego z trasa zimową, możliwość obrywów większej ilości śniegu – zsuwów

Połonina Caryńska
Szczególnie niebezpieczne są strome stoki powyżej górnej granicy lasu, o wystawie północnej, jednakże należy pamiętać że zagrożenie lawinowe może również obejmować strome stoki o wystawie południowej. Niebezpieczne odcinki wyznakowanego szlaku to głownie odcinek szlaku zielonego Przysłup Caryński – Połonina Caryńska 1239m npm i odcinek szlaku zielonego Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska

Wielka Rawka
Strome stoki o wystawach północnych tzw. kocioł W.Rawki. Zagrożenie na szlaku wystepuje na podejściu z Małej Rawki na Wielką Rawkę (trawers stromego stoku)

Szeroki Wierch
Zagrożenie dotyczy stromych stoków powyżej górnej granicy lasu, trzymając się otyczkowanego szlaku (Ustrzyki G.- przełęcz Siodło) omijamy tereny zagrożone zejściem lawin. Poprzedni przebieg szlaku oznakowany na niektórych mapach prowadził przez niebezpieczne stoki.

Tarnica 1346m npm
Zagrożenie obejmuje strome stoki szczególnie o wystawie północnej, zaleca się zwiększenie uwagi podczas podchodzenia na szczyt (szlak żółty), zagrożenie lawinowe może również wystąpić na stokach o innych wystawach.

Bukowe Berdo
Trzymając się grzbietu omijamy teren zagrożony, za niebezpieczne uznaję się strome stoki o wystawie północnej i południowej powyżej górnej granicy lasu

Krzemień 1335m npm
Zagrożenie występuje na stromych stokach północnych i południowych, szczególną uwagę na bezpieczeństwo należy zwrócić podczas pokonywania południowego stoku Krzemienia – szlak czerwony

Kopa Bukowska 1320m npm
Za niebezpieczne uznaje się stoki o wystawie północnej i południowej

Halicz 1333m npm
Zagrożenie dotyczy stromych stoków o wystawach północnych i południowych

Kińczyk Bukowski
Strome stoki powyżej górnej granicy lasu o wystawie północnej.

Źródło: Grupa Bieszczadzka GOPR

28-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)