REKLAMA
REKLAMA

Wystawa „Trepcza na starej fotografii”

TREPCZA / PODKARPACIE. W ramach obchodów Dnia Niepodległości w Przystani Jana Pawła II otwarto wystawę, która stała się pokłosiem apelu skierowanego podczas „Trepczańskiego Lata 2012” do przewietrzenia starych kredensów, szuflad i kuferków i wypożyczenia szczęśliwie zachowanych zdjęć sprzed lat kilkudziesięciu.

 

Z przekazanych materiałów wybrano te najbardziej ciekawe i umożliwiające fotograficzne powiększenie do formatu A4. Stroną techniczną zajął się zaprzyjaźniony fotografik-hobbysta, a celnik z zawodu Marek Łobaza z Przemyśla.

40 fotografii zostało zaprezentowanych na trzech odpowiednio podświetlonych dużych tablicach. Po uroczystym przecięciu wstęgi i otwarciu wystawy uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wpatrywali się w fotografie i wielu starszych z nieukrywaną radością rozpoznawało osoby , czy wydarzenia na nich uwiecznione. Był czas na wspomnienia osób zasłużonych, które w latach  powojennych pełniły funkcje sołtysów. Kolekcje fotografii swoich poprzedników stworzyła i chętnie wypożyczyła obecna pani sołtys Bogusława Kaczmarska.

Dla obecnych na spotkaniu dzieci i młodzieży była to żywa lekcja historii małej ojczyzny, dla starszych zaś wspomnienie „kraju lat dzieciństwa”, który jak mówi poeta pozostaje w pamięci „czysty i piękny jak pierwsze kochanie…” Dodatkowo niepowtarzalną atmosferę tworzył wspólny śpiew pieśni żołnierskich, patriotycznych i ludowych, który podobnie jak smaczny poczęstunek wpisał się w tradycję spotkań z okazji Święta Niepodległości.

Wystawa potrwa do końca stycznia 2013, czynna codziennie pół godziny przed i po wieczornej mszy św.

Tekst i foto: AS
materiał nadesłany

14-11-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)