REKLAMA
REKLAMA

Zasadzenie „Dębu Pamięci” w Strachocinie

STRACHOCINA. 29 maja w Zespole Szkół w Strachocinie odbędzie się uroczystość zasadzenia „Dęba Pamięci” w ramach ogólnopolskiego programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Program uroczystości:
Zasadzenie „Dęba Pamięci w Strachocinie” – 29 maj 2012 r.
Godz. 14.30 – Modlitwa upamiętniająca bohaterów poległych w obronie Ojczyzny (plac przed szkołą)
Godz. 15.00 – Zasadzenie „Dęba Pamięci”, Apel Poległych (plac przed szkołą)
Godz. 16.00 – „Ocalić od zapomnienia”; program literacko-muzyczny (budynek szkoły)

W Strachocinie zostanie zasadzony Dąb Pamięci dla uhonorowania pamięci Kapitana Kazimierza Jana Serwa, który zginął w kwietniu 1940 r. rozstrzelany na rozkaz Stalina przez NKWD w Charkowie.

Kazimierz urodził się 29 maja 1908 r. w Krośnie. W 1937 r. odbywał ćwiczenia rezerwy w Przemyślu – 5 Pułk Strzelców Podhalańskich jako dowódca plutonu armatek przeciwpancernych, gdzie w sierpniu 1939 r. został powołany do wojska, na skutek mobilizacji. W latach 1938-1939 mieszkał w Strachocinie, a także był nauczycielem geografii w 6-klasowej szkole. W trakcie kampanii wrześniowej walczył w 22 Dywizji Piechoty Górskiej (Armia Kraków).

11 października 1939 r. w przekazanej do żony kartce informował, że dostał się do niewoli rosyjskiej i jest daleko za Kijowem. Przewieziono go do obozu w Starobielsku.

Na tzw. „Ukraińskiej liście katyńskiej”, na której widnieją nazwiska 3435 pomordowanych Polaków, potwierdzono jego tożsamość.
Kazimierz Serwa został awansowany pośmiertnie na stopień wojskowy kapitana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w dniach od 9-10 listopada 2007 roku, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

28-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)