SANOK / PODKARPACIE. To, że archeolodzy opuścili plac Św. Michała w Sanoku nie oznacza, że zakończyli prace badawcze dotyczące średniowiecznego kościoła Św. Michała. Jak sami podkreślają intensywne badania
prowadzone są teraz w pracowniach historycznych.
RAPORT: Co przyniosły badania archeologiczne na Placu Św. Michała? (VIDEO HD/ INTERNETOWY SPACER)
RAPORT ARCHEOLOGICZNY
– Ta najbardziej wytężona praca archeologa prowadzona jest już po wykopaliskach, kiedy trzeba to wszystko uporządkować – mówi Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku.
Głównym owocem badań prowadzonych przez ponad cztery miesiące na Placu Św. Michała w Sanoku, było odkrycie zarysu fundamentów murów kościoła Św. Michała. Dziś wiemy, jak ten kościół wyglądał. „Grupa Węcławowicz”, pod kierownictwem profesora Tomasza Węcławowicza, przedstawiła wizualizacje kościoła w jego dwóch najbardziej interesujących momentach.
– Kościół Św. Michała był pierwszym sanockim kościołem powstałym po lokacji miasta. Zaprojektowane od nowa miasto z rynkiem, ratuszem, zamkiem musiało mieć porządny kościół – podkreśla P. Kotowicz.
Według źródeł historycznych, za czasów Kazimierza Wielkiego, kościół Św. Michała – obok cerkwi Św. Dymitra – był jedną z dwóch świątyń funkcjonujących w ówczesnym mieście.
Więcej informacji na temat kościoła Św. Michała w Sanoku, a także badań archeologicznych prowadzonych w Sanoku znajdziecie Państwo w zakładce RAPORT ARCHEOLOGICZNY. Tam także INTERNETOWY SPACER po średniowiecznych murach kościoła Św. Michała w Sanoku.
Mateusz Pniewski
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz